Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uludereliler'den Soma'ya anlamlı ziyaret

Uludere'deki olayda yakınlarını kaybeden bazı aileler, Soma'da maden faciasında vefat eden işçilerinin mezarlarını ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 24.5.2014 14:24 Güncelleme Tarihi: 24.5.2014 14:26
Soma Belediye Mezarlığı'na gelen 6 aile işçiler için dua etti, mezarlarına su döktü.

Mezarlık çıkışında aileler adına açıklama yapan Veli Encü, Soma'da yaşanan acının bir benzerini yaşadıklarını belirterek, "rızıklarını kazanmak için şehit düşen kardeşlerimizin mezarlarını ziyaret ettik" dedi.

Acıların ortaklaştırılmasının, aynılaştırılmasının, samimi duygu ve duyarlılıkla paylaşılmasının birlikte olunduğunu gösterdiğini kaydeden Encü, şunları söyledi:

"Acılar paylaştıkça azalır. Biz bu amaçla buradayız, tüm eleştiri ve tepkilere rağmen. Şu gerçeği paylaşmak zorundayız, Roboski ve Soma'da acı aynı olduğu kadar acıtanlar da aynıdır. Roboski'de bilerek planlı bir şekilde katledilen yakınlarımız için 'kaza', Soma'da ihmalkarlıkla ölüme terk edilen madenci kardeşlerimizin ölümlerine 'kader', 'bu işin fıtratında var', bu acılardan ve ölümlerden hala ders almadıklarının ifadesidir."

Mercan Encü ise Uludere'deki olayda 18 yaşındaki oğlunu kaybettiğini belirterek, hayatını kaybeden maden işçilerine daha önce sahip çıkılsa bu olayın meydana gelmeyeceğini ifade ederek, "Olayın olduğu gün maaş bağlandı. Keşke daha önceden yapmış olsaydı, devlet bize sahip çıksaydı. Bu devletin vatandaşıyız. Bu devlet bizi kendi vatandaşı saymıyor" diye konuştu.

Ailelere çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de eşlik etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uludereliler'den Soma'ya anlamlı ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN