Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mezhep çatışmasıyla seçim provokasyonu

Okmeydanı ile başlayan olayların arkasında yatan provokasyon istihbarat raporlarına yansıdı. Rapora göre hedef mezhep kavgası üzerinden Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dolaylı müdahale etmek

Son günlerde hareketlenen meydanlarla ilgili devletin güvenlik birimlerinin de istihbarat aldığı ortaya çıktı. İçişleri ve Emniyet bilgilerine göre cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik provokasyonlarla Başbakan Tayyip Erdoğan ya da AK Parti tarafından gösterilecek aday kim olursa olsun, "itibarsızlaştırılmaya" çalışılacak. Seçmene ve uluslararası kamuoyuna, "Türkiye'de kaos yaşandığı" mesajı verilecek. Provokasyonlarda mezhep kışkırtmacılığı yapılacağı da raporlara yansıdı. Daha önce terör ve etnik temele dayalı provokasyonlar başarılı olamamıştı. Çözüm sürecinde atılan adımlar da provokatörlerin yön değiştirmesinde etkili oldu. Özellikle "kendini dışlanmış, haksızlığa uğramış ve ötekileştirilmiş" hisseden bazı inanç gruplarına dönük provokasyonlar bekleniyor.

ÖLÜMLER AMAÇLANIYOR
Provokasyonla çıkarılacak olaylarda "ölümler yaşanması" hedefleniyor. Böylece Türkiye'nin daha fazla gerilmesi amaçlanıyor. Mezhepler üzerinden provokasyon tutarsa, bir sonraki aşamaya geçilecek. Önce farklı gruplar olaylara dahil edilecek, ardından siyasi partiler devreye sokulacak. Bazı partilerin de etkin olarak toplumsal gösterilere katılmasıyla, "itibarsızlaştırma" süreci tamamlanacak. Böylece AK Parti'nin göstereceği adaya güven sarsılıp seçime dolaylı müdahale yapılmış olacak. Güvenlik birimleri önlemlerini artırdı ve il müdürlükleri uyarıldı.

'Yeni acılar yaşamayalım'
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber'i kabulünde Okmeydanı'nda yaşananlara ilişkin önemli mesajlar verdi. Okmeydanı'nda yaşananlardan endişe duyduğunu belirten Çiçek, "Acının üzerine yeni acılar bina edilmekte. Ölen insanlar da, yaralanan insanlar da bizim. Türkiye'nin huzurunu tehdit eden provokatif eylemler arka arkaya devam ediyor. Yeni acılar yaşamak istemiyoruz" dedi.

"Molotof"un cezası artırılacak
AK Parti'nin önceki günkü genişletilmiş il başkanları toplantısında Okmeydanı'nda yaşanan olaylar da gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaşananların bir hak arama eylemi değil, bir terör olayı olduğunu belirtti. Geçtiğimiz aylarda Şırnak'ta bir kadın polisin atılan molotof yüzünden ağır yaralandığını hatırlatan Erdoğan, "Bu tür eylemler terör suçudur, bunlara müsaade edilmeyecek" dedi. Erdoğan, molotofla ilgili cezaların artırılacağını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezhep çatışmasıyla seçim provokasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN