Soma'da peş peşe istifalar

Soma'daki madenlerde örgütlü Türk-İş'e bağlı Türkiye Maden İşçileri Sendikasının (Maden-İş) Ege Bölge yönetimi istifa etti.

Giriş Tarihi: 26.5.2014 14:57 Güncelleme Tarihi: 26.5.2014 15:13
Sabah saatlerinden itibaren Maden-İş Ege Bölgesi Şubesini protesto eden işçiler, şube başkanı Tamer Küçükgencay'ın istifa kararını açıklamasının ardından sendika binası önünde şube yönetimi aleyhine protestolarını sürdürdü.

Manisa İl Emniyet Müdürü Erhan Alkaya'nın sakinleştirmeye çalıştırdığı işçilerin yanına gelen Maden-İş Ege Bölgesi Şube Başkan vekili Recep Satır, şube yönetimi olarak istifa ettiklerini açıkladı.

İşçiler, emniyet müdürü Alkaya'nın da telkinleriyle, sendika binasından ayrılarak Soma Kaymakamlığı önüne gitti.

Maden-İş üyeliğinden istifa ettiler

Soma'daki maden faciasında, sorumluluğu bulunduğunu iddia ettikleri Türkiye Maden İşçileri Sendikasından istifa kararı alan işçiler sendika binasına girmek istedi.

Soma Kaymakamlığı önünde toplandıktan sonra sendikadan toplu istifa kararı aldıklarını açıklayan işçiler, daha sonra kaymakamlığın yakınındaki Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi şubesine sloganlarla yürüdü. Herhangi bir güvenlik önleminin olmadığı binaya girmek isteyen grubu ilk olarak Soma İlçe Emniyet Müdürü Okan Arslan sakinleştirmek istedi.

Daha sonra çevik kuvvet ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı bina önünde bekleyişini sürdüren sendika üyeleri "Sendika istifa, katiller dışarı" şeklinde slogan attı. Soma İlçe Emniyet Müdürü Arslan, sakinleştirmek istediği madencilerden 5'i binaya girdi. Sendika yöneticilerinin açıklama yapılacağı bilgisinin verilmesi üzerine işçiler Soma Kaymakamlığı önüne çekildi.

Slogan atan işçilerin yanına giden Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şube Başkanı Tamer Küçükgencay'a tepki gösterildi.

Gencay, işçilere seslenerek, "Sendikanın şube başkanlığından istifa ediyorum. İlk gün de edebilirdim ama 'korktu kaçtı' demesinler diye görevime devam ettim. Ben kişisel olarak istifa ediyorum" dedi.

Öte yandan gerginlik sırasında ayağından hafif yaralanan bir polis memuru, derneğin lokalinde tedavi edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma'da peş peşe istifalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN