Soma'dan ters göç başladı...

Giriş Tarihi: 26.5.2014

Soma'da can veren işçilerin yüzde 70'i ilçe dışından gelmişti. Ve şimdi onların eşleri çocuklarını da alarak baba ocağına dönüyor

Soma'da maden faciasında 301 işçinin hayatını kaybetmesinin ardından, şehit madencilerin eşleri ve yaş ortalaması 10 olan 432 çocuk, baba ocağına dönmek için hazırlıklara başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) bölgede yaptığı çalışmalar sonucunda, babalarını ya da yakınlarını yitiren çocukların bazılarının okula devam etmediği görüldü. Aileleri ziyaret eden bakanlık yetkilileri, ailelerin yüzde 70'inin Soma'ya dışarıdan geldiklerini ve faciadan sonra da memleketlerine geri dönmek istediklerini tespit etti. Özellikle faciada eşini kaybeden genç kadınların aileleri tarafından yalnız bırakılmak istenmediği ve memleketlerine geri çağrıldığı öğrenildi. MEB yetkilileri, 8'inci sınıf öğrencisi olan ve lise sınavlarına hazırlanan bir kız öğrencinin de okulların kapanmasına 1 ay kala okulu terk ettiğini tespit etti. Evin reisi babayı maden ocağında kaybeden ve Kırkağaç ilçesinde yaşayan aile, kazadan sonra köylerine göç etti. Aile, köyde ortaokul olmaması ve imkansızlar nedeniyle çocuğu okutmama kararı aldı. Bakanlık yetkililerinin aile ile görüşmesi üzerine öğrenci Manisa'da Saray Kız öğrenci yurduna yerleştirildi. Genç kız okuluna buradan devam edecek.

DEVAMSIZLIK MUAFİYETİ...

Benzeri olayların çok yaşanması üzerine Bakanlık, 81 ile gönderdiği genelge ile ilkokullarda dönem arasında nakil yaptırmak isteyen ilkokul öğrencilere adrese kayıt sistemine bakılmaksızın kayıtlarının yapılmasını istedi. Bakanlık ayrıca maden faciasından birinci derecede etkilenenler için mağduriyet kartı çıkartacak. Bu öğrenciler kazanın olduğu 13 Mayıs tarihinden itibaren okula devamsızlıktan muaf tutulacaklar. Ayrıca giremedikleri sınavlar için de ek sınav hakkı tanınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma'dan ters göç başladı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN