Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Daha çok erken önce AYM'ye gidin"

AİHM, gösterilerde yaşamını yitiren Ethem Sarısülük'ün ailesinin "etkin soruşturma yapılmıyor" başvurusunu, "bunu söyleyebilmek için çok erken" diyerek reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gezi olayları sırasında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük'ün ailesinin yaptığı "etkin soruşturma yürütülmüyor" başvurusunu, "bunu söyleyebilmek için çok erken" ve "Sizin sisteminizde bireysel başvuru var" diyerek kabul edilemez buldu. Bugün başlangıcının yıldönümü yaşanacak olan Gezi eylemleri ile ilgili AİHM'den kritik bir karar çıktı. Geçen yıl 1 Haziran'da Ankara'da düzenlenen gösterilerde başından polis kurşunuyla yaralanan ve 14 Haziran'da yaşamını yitiren, ardından da gösterilerin simgelerinden biri haline gelen Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfi Sarısülük ve ağabeyi Cem Sarısülük, AİHM'ye başvurmuştu.

'KABUL EDİLEMEZLİK' KARARI
Yakınları, Sarısülük'ün yaşam hakkı ile öldürülmesinden sonra yürüyen yargı sürecinde etkin soruşturma yürütülmeyerek adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini ileri sürmüşlerdi. Başvuruyu AİHM 2'nci Dairesi ele aldı ve "kabul edilemezlik" kararı verdi.

SARISÜLÜK SANIĞI ŞAHBAZ SUSMA HAKKINI KULLANDI
Ethem Sarısülük'ün, Ankara'daki Gezi olaylarındaki gösterilerde ölmesine ilişkin açılan davada yargılanan sanık polis Ahmet Şahbaz, hâkim karşısına çıktı. Davanın 5'inci duruşmasında Sarısülük'ün avukatları sanığın kasten adam öldürmekten ceza verilmesini talep ettiler. 100 jandarma tarafından korunan Şahbaz ise, "Önceki ifadelerimi tekrar ediyor, susma hakkımı kullanıyorum" dedi. Mahkeme, Şahbaz hakkında tutuklama talebini reddetti, adli kontrol kararı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Daha çok erken önce AYM'ye gidin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN