Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komutanlar için yakalama kararı

Mavi Marmara'da mahkeme, dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı'nın da aralarında bulunduğu 4 kişi için yakalama ve kırmızı bülten kararı çıkardı

Gazze'ye 2010'da insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince düzenlenen saldırıya ilişkin davada, dönemin İsrailli komutanları hakkında duruşmalara gelmeyerek kaçak duruma düşmeleri nedeniyle yakalama kararı verildi. Mahkeme sanıklar hakkında kırmızı bülten çıkartılmasına hükmetti. İstanbul 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ve Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi'yi İstanbul Barosu'ndan atanan avukat temsil etti. Duruşmada mağdur sıfatıyla ifade veren İHH Başkanı Bülent Yıldırım, duruşma arasında gazetecilere yaptığı açıklalada "İsrail'le en güzel ilişki sıfır ilişkidir" diye konuştu. Mahkeme verilen aranın ardından Ashknazi, Marom, Yadlin ve Levi hakkında bu zamana kadar duruşmaya gelmedikleri, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü aracılığıyla gönderilen davetiyelere bugüne kadar cevap verilmediği, makul sürenin beklenildiği buna rağmen sanıkların duruşmaya gelmedikleri ve kaçak durumuna düştükleri belirtilerek yokluklarında tutuklanmalarına ve haklarında yakalama kararı çıkartılmasına karar verildi. Mahkeme, yakalama kararı çıkartılan sanıkların yakalanmalarının uluslararası düzeyde yapılıp ve bu infaz için sanıklar hakkında kırmızı bülten çıkartılmasına ve bunun yerine getirilmesi için kırmızı bülten belgelerinin düzenlenmesine hükmetti.

İSRAİL'DEN İLK YORUM
İsrail'in Jerusalem Post gazetesi, Türkiye'deki 'kırmızı bülten' kararına yaptığı ilk yorumda , dört komutan hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası istenildiğini hatırlatarak "Ancak uluslararası davaların, Türkiye ile İsrail arasında devam eden barışma çabaları çerçevesinde kalkacağına inanılıyordu" dedi.

'İSRAİL İADE ETMELİ'
Gülden Sönmez (Avukat): İsrail'in Türkiye arasındaki suçlu iadesi anlaşmasına binaen kararla birlikte İsrailli komutanların nerede olursa olsun tutuklanması ve Türkiye'ye teslim edilmesi gerekiyor. Bu da ayrı bir kriz demektir. Eğer ki İsrail iadeyi kabul etmezse bir sözleşmeyi daha ihlal etmiş demektir.
Cihat Gökdemir (Avukat): Yargılama ilk başladığında İsrail bu dava için tiyatrodan ibaret diyordu. Aradan geçen 4 yılda İsrail'in Türk mahkemeleri önünde yargılanmaktan çekindiğini gördük. Özür ve tazminat gibi bütün girişimler, davanın bitirilmesi içindi. Bu karar Türkiye-İsrail ilişkilerini siyaseten ve hukuken etkileyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komutanlar için yakalama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN