Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madencinin sendika öfkesi istifa getirdi

Soma'da öfkeli maden işçileri, üyesi oldukları sendikanın ilçedeki merkezine yürüdü. Binaya girmek isteyen işçileri çevik kuvvet durdururken, Türkiye Maden-İş Sendikası Ege bölge yöneticileri istifa etti

Giriş Tarihi: 27.5.2014
Soma'da çalışma şartlarının düzeltilmesi ve madenlerdeki iş güvenliği için eylem yapan maden işçileri, topluca istifa ettiklerini açıkladıkları Türkiye Maden İş Sendikası Ege Şubesi binasına girmek istedi. Binanın etrafı çevik kuvvet ekiplerince korunurken, işçilerin linç girişiminden polis yardımıyla kurtulan Türkiye Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şube Başkanı Tamer Küçükgencay ve yönetim kurulu üyeleri istifa ettiklerini duyurdu. Soma'da 301 kişinin can verdiği facianın üzerinden iki hafta geçmesinin ardından dün ilçeden hareketli saatler yaşandı. Çalışma şartlarının düzeltilmesi ve madenlerde gerekli iş güvenliğinin alınması için eylem yapan madenciler, ardından kent meydanındaki sendika binasına yürüdü. Yaklaşık 300 kişilik grup, sendika yönetimini haklarını savunmamakla suçladı. "Sendika istifa", "Satılmış sendika", "Katiller dışarı" diye slogan atıp binaya girmek isteyen işçilerle polis ekipleri arasında arbede yaşandı. Sendika yöneticilerinin açıklama yapacağı bilgisinin verilmesi üzerine işçiler Hükümet Konağı önüne çekildi. Meydanda gruba megafonla hitap eden sendika başkanı Tamer Küçükgencay, "Sizden gelen böyle bir durumu gerçekleştiriyorum. Ben istifa ediyorum, evet" dedi.

'DENETÇİLER DE CEZASINI ÇEKECEK'
Yuhalama ve alkışlarla protesto edilen Küçükgencay, "Ben burada ilk günden beri istifa edebilirdim. Bize 'korktu, kaçtı' denmesin diye buradayım ve önünüzdeyim. Ben yine sizinleyim" dedi. Sendika binasına girmek isteyen Küçükgencay, polis ekiplerinin yardımıyla linç girişiminden son anda kurtuldu. Arbedede bir polis memuru hafif şekilde yaralandı. Küçükgencay'a "İstifa etmekle kurtulamazsın" diye seslenen işçiler, tüm sendika yönetiminin işçilerin karşısına çıkıp istifa etmesini istedi. Türkiye Maden-İş'ten istifa edeceklerini de duyuran madenciler daha sonra maden sahasının sahibi konumundaki Türkiye Kömür İşletmeleri'nin (TKİ) ilçedeki binasına yürüdü.

O PATRONUN BİR OCAĞI KAPATILDI
Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, Soma Kömürleri A.Ş'nin işlettiği Atabacası ocağındaki faaliyetlerin İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca durdurulduğunu açıkladı. Soma'daki maden işçileri, Sendika ve TKİ'nin ardından Ege Linyit İşletmeleri'ne (ELİ) yürüyerek çalışma koşullarının düzeltilmesini ve maden ocaklarının kamulaştırılmasını istedi. İşçilerle konuşan Kaymakam Atçı, işçilere taleplerinde haklı olduklarını, çalışma koşullarının iyileştirilmesi konusunda Ankara'da çalışmaların sürdüğünü kaydetti. İşçilerin "madenlerde işbaşı yapmaya davet edildikleri" yönündeki şikâyetleri üzerine Atçı, inceleme yapan müfettişlerin Soma Kömürleri A.Ş'nin işlettiği diğer bir ocak olan Atabacası'nda eksiklikler tespit ettiğini, ocağın faaliyetinin İş Teftiş Kurulu'nca durdurulduğunu söyledi. Atçı, Işıklar ocağında da inceleme yapılacağını vurgulayarak "Müfettişler 'girilebilir' demeden hiçbir ocağa girilmeyecek" diye konuştu. Bazı ocaklarda üretim yapıldığını söyleyen madenciler daha sonra arkadaşlarının defnedildiği mezarlığa yürüdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madencinin sendika öfkesi istifa getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN