Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski rektöre 5 ay hapis

Giriş Tarihi: 28.5.2014 12:38 Güncelleme Tarihi: 28.5.2014 12:44
Boğaziçi Üniversitesi'nde rektörlük yaptığı dönemde Prof. Dr. Ahmet Hikmet Üçışık'ın başka bir kuruma atanmasına yönelik işlemin iptaline dair idari yargı kararının yerine getirilmediği ve 2002 ve 2003 yılına ait bazı maaşların geç almasına neden olduğu iddiasıyla görevi kötüye kullanmak suçundan yargılanan Prof. Dr. Sabih Tansal 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme verdiği kararla ilgili olarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Şikayetçi Üçışık, "Üniversite tarihinde görülmemiş bir mobing uygulandı" dedi.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen son duruşmaya sanık Sabih Tansal, şikayetçi Ahmet Hikmet Üçışık ve avukaları katıldı.

MOBİNG UYGULANDI

Şikeyetçi Prof. Dr. Ahmet Hikmet Üçışık, sanık tarafından üniversite tarihinde görülmemiş bir mobingin kendisine uygulandığını ileri sürerek "Kendisi rektörlükten ayrıldıktan sonra hakkımda yapılan işlemleri ortadan kaldırmak için idare mahkemelerinde, Danıştay'da uğraşmak mecburiyetinde kaldım. Zamanımı kaybettim. 35 senelik birikimim, odamın boşaltılması sebebiyle tahrip edilmiştir" dedi.

KARAR İBRETİ ALEM OLACAK

Mahkeme tarafından verilecek kararın ibreti alem olacağını söyleyen Üçışık, "Sanığın cezalandırılmasını istiyorum. 2003 yılında ben hiç yurt dışına çıkmadım. Bu nedenle maaşım hiç geç verilmemiştir. Sanığın maaşını vermeyin diye 11 Ocak 2002 tarihli yazısına istinaden verilmemiştir" dedi.

ARAMIZDA HERHANGİ BİR HUSUMET OLMAMIŞTIR

Şikayetçilerin söylediklerinin gerçekle bir alakasının olmadığını söyleyen sanık Sabih Tansal, "Hikmet beyin okulumuza atanmasının yapılması için olumlu imzalardan bir tanesi bana aittir. Kendisine ait şahsi bir husumetim olmamıştır. Beraber çalıştık. Aramızda herhangi bir husumet olmamıştır. Bütün mesele Hikmet beyin kendisine yapılan tebligatların alınmamasından ortaya çıkmıştır" dedi.

5 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme, sanık Sabih Tansal'ı görevi kötüye kullanmak suçundan 6 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme sanığın duruşmadaki tutum, davranışları ve geçmişini göz önüne alarak 5 ay hapis cezasına indirdi. Mahkeme verilen hapis cezası ile ilgili olarak da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski rektöre 5 ay hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN