Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son teftişi yapanlara soruşturma

İş Teftiş Kurulu Başkanı Tezel, 301 işçiye mezar olan madende son denetimi yapıp "olumlu" raporu veren 2 müfettiş hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı

Giriş Tarihi: 28.5.2014
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, Soma'da 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan facianın meydana geldiği madende, son denetimi yapan ve "olumlu" raporu veren 2 müfettiş hakkında idari soruşturma başlatıldığını bildirdi. Tezel, Soma'da yaptığı açıklamada, kazanın ardından iş başmüfettişi Yaşar Korkmaz başkanlığında 5 kişilik bir inceleme heyetinin hem kazanın meydana geldiğin hem de bölgedeki diğer ocaklarda denitimler yaptıkları bilgisini verdi. Tezel, "Kazanın meydana geldiği madende son olarak teftişi gerçekleştiren 2 müfettiş hakkında idari soruşturma başlatıldı. Bu idari soruşturma için 3 arkadaş görevlendirdik onlar da çalışmalarına başladılar" dedi. "İdari soruşturmada bir aksaklık bulunması halinde sürecin bundan sonra nasıl işleyeceği" yönündeki soruya da yanıt veren Tezel, "Burada devletin genel yaklaşımı, bizim için de geçerli. Bu kazayla alakalı kimin ihmali varsa karşılığını görecek."

DAYIBAŞI DA MERCEK ALTINDA

Tezel, örtülü taşeron olarak var olduğu iddia edilen "dayıbaşı" sistemine ilişkin de 2 müfettişin görev yaptığını açıkladı.

DENETİMİ HABER VERENE GÖZALTI

Zonguldak'ta kaçak maden işletmecilerine Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) yetkililerince düzenlenecek operasyonları önceden bildirdikleri iddiasıyla aralarında 1 polis ve 3 orman muhafaza memurunun da bulunduğu 21 şüpheli gözaltına alındı. Polis ekipleri, kentte bazı polis ve orman muhafaza memurlarının, rüşvet karşılığı kaçak ocaklara işlem yapmadıkları, ruhsatsız işletmecilere denetimleri önceden bildirerek tedbir almalarını sağladıkları ve ocaklarla ilgili gerçeğe aykırı belge düzenlendikleri ihbarı üzerine harekete geçti. Ekipler, 4 aylık teknik ve fiziki takibin ardından belirledikleri adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. 1 polis, 3 orman muhafaza memuru ve ruhsatsız ocak işletmecisinin aralarında bulunduğu 21 şüpheli gözaltına alındı. TTK ekiplerinin, güvenlik güçleri eşliğinde gerçekleştirecekleri baskından haberdar olan kaçak maden işletmecilerinin üretimi durdurarak ocakların girişini kapattığı ve işlem yapılmasının önüne geçtiiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son teftişi yapanlara soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN