İzmir de kaçırılan çocuklarını istiyor

PKK'nın İzmir'de son altı ayda 5'i çocuk, 39 genci dağa kaçırdığı ortaya çıktı. Başbakan'dan yardım isteyen aileler çocuklarının yollarını gözlerken, dün kaçırılmak istenen 6 genç otogarda yakalandı

Giriş Tarihi: 29.5.2014
Diyarbakır'da, çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan ailelerden 16'sının Büyükşehir Belediye Başkanlığı önünde eylem yapması Türkiye gündemine otururken, ülkenin en batısında da durumun farklı olmadığı ortaya çıktı. İzmir'de de Emniyet Müdürlüğü verilerine göre son altı ay içinde 5'i 18 yaşından küçük 39 genç kandırılıp dağa götürüldü. Son olarak dün ikisi kız 6 genç, PKK tarafından dağa götürülmek istenirken otogarda yakalandı. Bu gençlerden Adem Tekik (20), askere gitmeye hazırlanıyordu. Ancak 17 Nisan'da, 2 ay önce askerden dönen Emrah Fırtına (22), Adem Uçar ve Afyonkarahisar' da askerken, ailesinin trafik kazası geçirdiğini söyleyerek İzmir'e gelen Adem Kalın (21) ile birlikte ortadan kayboldu. Cep telefonlarını ve kimliklerini evde bırakan 4 mahalle arkadaşının, bir süredir BDP'nin Yamanlar'da açtığı Kürtçe kursuna gittiği ortaya çıktı. Buca'da oturan Mehmet Urak (17) ile aynı ilçeden Kamuran Gökay da (19) 26 Mart'ta evlerinden ayrılıktan sonra bir daha geri dönmedi. Polisin araştırmalarından henüz bir ipucu bulunamadığını belirten ailelerden Salim Kalın'ın ağabeyi Engin Kalın "Kardeşim 3.5 aydır Afyonkarahisar'da askerdi. Her gün konuşuyorduk. Canı sıkıldığı için izne geldiğini söyledi. Sabah kalktığımda evde yoktu. Telefonla aradım, 'Karşıyaka'da sahildeyim' dedi. Bu son görüşmemiz oldu. Asker bir adamın beynini yıkayıp dağa götürdüler. Hayatından endişe ediyorum" dedi. Emrah Fırtına'nın annesi Atike Fırtına da 2 ay önce askerden gelen oğlunun bir anda ortadan kaybolduğunu ve bir daha haber alamadığını belirterek, "Oğlumu alıp götürdüler, arıyoruz bulamıyoruz" diye konuştu.

BİRBİRİMİZLE SAVAŞTIRACAKLAR

Adem Tetik'in babası Mehmet Tetik oğlunun hiçbir sıkıntısı olmadığını anlatarak, "Çok sakin ve uysal bir çocuktu. Akrabalarımız ve yakınlarımız hala 'Bu çocuk nasıl kanar, çok temiz kalpli bir gençti' diyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakan Erdoğan'a sesleniyorum. Ne olur yardım elinizi uzatın. Bunlar önce arkadaş olarak aralarına giriyormuş, sonra da 'Dağa gidelim' diye kandırıyorlarmış. Mahallemizden 5 kişiyi, çevre mahallerden de çok sayıda genci kandırıp kaçırdılar. Bizim evlatlarımızla Türk'ü Türk'e karşı savaştıracaklar. Ne olur yardım edin" dedi. Anne Zübeyde Tekik ise oğlunun arkasından, "Adem sesimi duyursan gel, bizi yalnız bırakma" diyerek gözyaşı döktü.

DAHA LİSEDEYDİ

Lise 3. sınıf öğrencisi Mehmet Urak'ın annesi Azize Urak'da 26 Mart'ta ortadan kaybolan oğlundan bugüne kadar hiçbir haber alamadıklarını anlatarak, "Devletten, Başbakan'dan yardım istiyorum" dedi. Aynı gün kaybolan Kamuran Gökay'ın babası Ali İhsan Gökay ise "Oğlumun hiçbir sorunu yoktu. Benden habersiz dışarı bile çıkmazdı. Yeni edindiği arkadaşlar tarafından bir şekilde kandırılıp dağa götürdüler" diye konuştu.

Dağa kaçırılan çocukların geri getirilmesi için sivil örgütler ve BDP de devreye girerken, kaçırmanın perde arkasında ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın çağrısına Kandil'den gelen yanıt PKK'nın çocukları "şantaj" aracı olarak kullandığını ortaya koydu. Kandil'e sıkışan örgüt bu eylemlerle varlığına dikkat çekerek, dağdan iniş yolunun açılması için bir formül ortaya konmasını istiyor. Çözüm süreci ile birlikte 4 bini aşkın terör örgütü üyesi Kuzey Irak'taki kamplarda toplanırken, sürece hukuki zemin kazandırılması, kalekol inşaatlarının durdurulması için baskı yapmayı hedefliyor.

SAVAŞ DIŞI EĞİTİM!

PKK gelen eleştiriler üzerine "çocuklara savaş dışı eğitim veriyoruz" savunması yapmak zorunda kaldı. Kandil'den yapılan açıklamada yaş sınırı konusunda uluslar arası kuruluşlarla yapılan anlaşmaların geçerli olduğu ifade edilerek, "Bundan dolayı yaş sınırına uymayanlar, birileri istediği için değil, hareketimizin kararıyla geri gönderilmektedir. Bu yüzden bu gençleri geri göndermeyi değil, savaş dışı alanlarda eğitmeyi esas almaktayız" denildi.

DEMİRTAŞ'TAN AİLELERE: KANDİL İLE GÖRÜŞECEĞİZ
Diyarbakır'da PKK'nın çocuklarını kaçırdığı aileler, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü. Belediye binasında basına kapalı görüşmede Demirtaş'ın ailelere, 18 yaşından küçüklerin dağda kalmamaları için KCK yetkilileri ve Kandil ile görüşeceklerini ifade ettiği belirtildi. Kaçırılan Fırat Aydın Eren'in annesi Mahfuze Eren, Demirtaş'ın barışın bir an önce gelmesini istediklerini söylediğini belirterek, "Çocuklarımızın geri gelmesinden yana umutluyuz. İnşallah devlet de yardımcı olur. BDP yetkilileri de Kandil ile görüşür. Dileriz bu eylemimiz barışın sağlanması için bir adım olur. İnanıyorum ki savaş uçaklarını kullanan pilotun, askerin de annesinin eli yüreğindedir" dedi. Demirtaş annelerin ardından babalarla da görüştü. Bu arada eyleme katılan aile sayısının 19'a çıktığı ifade edildi. Eyleme 15 yaşındaki oğlu dağa götürülen Emine Temel de Adana'dan gelerek destek verdi. AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır eylemle ilgili olarak, "PKK'ya karşı bir duruş sergileniyor. Bu tip protestoların artacağını düşünüyorum" dedi. HDP'li Hasip Kaplan ise "Bu tablo Başbakan'ın içini acıtıyorsa gidişleri durduracak adımlar atılmalı. İRA ile İngiltere arasındaki "Hayırlı Cuma" anlaşması örnek alınabilir" dedi.

Emrah Fırtına 22 yaşında 17 Nisan'dan bu yana kayıp. Annesi Atike Fırtına.

Adem Tetik 20 yaşında 17 Nisan'dan bu yana kayıp. Annesi Zübeyde Tetik.

Mehmet Urak 17 yaşında. 26 Mart'tan bu yana kayıp. Annesi Azize ve babası Hasan Urak.

Kamuran Gökay 19 yaşında. 26 Mart'tan bu yana kayıp. Babası Ali İhsan Gökay.

Adem Kalın 21 yaşında. 17 Nisan'dan bu yana kayıp. Babası Salim Kalın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir de kaçırılan çocuklarını istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN