Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölümüne fedakârlık

PKK'nın öldürdüğü korucubaşı Mehmet Uğurtay'ın tehditlere rağmen çocukları gönüllü olarak okula götürmeyi sürdürdüğü ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Mardin'in Dargeçit ilçesinde önceki akşam PKK'lılarca kafasından vurularak öldürülen Gera Cafer köyü eski muhtarı ve korucu başı Mehmet Uğurtay ardında büyük bir fedakârlık öyküsü bıraktı. "Kızıl Sakal" lakaplı Uğurtay'ın öğretmensizlik yüzünden kapanan köy okullarındaki çocukları gönüllü olarak özel minibüsüyle ilçedeki okullara getirip götürdüğü, birçoğunun dağa çıkmasını önlediği ortaya çıktı.

YILLARCA TEHDİT ETTİLER

Kızıl Sakal'ın örgüt tarafından bu yüzden hedef seçildiğini aktaran eski koruculardan M.D, son bir ayda bölgedeki 60 çocuğun dağa çıkarıldığını söyledi. Çözüm sürecinden sonra büyük bir fedakarlık örneği sergileyerek hayatını hiçe sayıp çocukları okula götüren Kızıl Sakal'ın bu yüzden örgütün ölüm listesine alındığını dile getiren M.D. şöyle konuştu: "Kaçırılan çocukların aileleri ortaya çıkıp isyan edince örgüt bu kez 'Tayyip Erdoğan bizim Kürt çocuklarına karışmasın' diye sloganlar attırıp eylem tertip ettirdi. Örgüt devletin görevlendirdiği öğretmenlerin gözünü korkutup köylere gitmelerini önledi. Kürt kökenli bazı öğretmenler de derslerde çocuklara örgüt propagandası yaptı. Piknik ve gezi adı altındaki etkinliklerle çocukların dağa çıkmasına önayak oldular." M.D. Uğurtay'ın yıllarca devlet saflarında terör örgütü ile mücadele ettiğini belirterek, "Bunu yaparken defalarca tehdit aldı. Ama o yılmadı. Bugüne kadar aynı bölgeden 13 tane korucu PKK'lılar tarafından pusuya düşürülerek öldürüldü. Çünkü daha önce askeri kuvvetler bölgede bulunurken silahlı olan koruculara örgüt yaklaşamıyordu. Şimdi ise korucuları pusuya düşürerek öldürüyor" dedi. Eski korucu M.D. bir ay içerisinde kaçırılan Veysi Cebe (13), Deniz Evren (15), Hikmet Taşlı (14), Nuri Aslanoğlu (14), Niyazi A. (13) ve Şerif Aşkan (16) gibi 60'a yakın çocuğun ailelerinin meydana çıkıp şikayetçi olmamaları yönünde örgüt tarafından sürekli tehdit edildiğini savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümüne fedakârlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN