Örgütün en sevdiği yer festivaller

İstihbarat birimleri, PKK'nın G.Doğu ve Doğu'da düzenlenen festivalleri fırsat bilerek çocukları kaçırdığını belirledi

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Dağ kadrosuna yeni katılımlar için çabalayan PKK'nın, önümüzdeki 3 ay içinde uygulamaya sokmak istediği plan deşifre edildi. İstihbarat birimleri, son 15 ayda 14-22 yaş aralığında ortaokul, lise, meslek yüksek okulu ve üniversite öğrencilerinden oluşan 648 kişinin örgütün dağ kadrosuna götürüldüğünü tespit ettikten sonra, iradeleri dışında veya kandırılarak dağa kazandırılan bu kişilerin örgüte nasıl ve ne şekilde katıldıkları mercek altına alındı. PKK'nın şehir merkezlerinde faaliyet yürüten 'öz savunma birimi' adını verdiği milis yapılanmasının özellikle yaşı küçük çocukları hedef seçtiği ve daha kolay ikna ederek örgüte kaçırdıkları belirlendi. Çocukların, özellikle piknik, konser, panayır ve benzeri etkinlik bahanesiyle kırsal alandaki bölgelere toplu olarak götürülüp buraya gelen silahlı PKK'lılara teslim edildikleri saptandı.

GECE GÖTÜRÜYORLAR

Geçen yıl haziran-temmuzağustos- eylül aylarını kapsayan 4 aylık dönemde yaşı küçük çok sayıda çocuğun bölgede çeşitli isimler altında düzenlenen festival etkinlikleri kapsamında örgütün dağ kadrosuna götürüldükleri belirlendi. Çok sayıda çocuğun, eğlence, müzik ve benzeri sosyal faaliyetlere aldanarak gittikleri festival programından bir daha geri dönmedikleri tespit edildi. Festivallerin genellikle 2 veya 3 gün sürdüğü, katılımcıların geceyi dağlık alanda geçirdiği, gece alana gelen PKK'lıların çocukları toplayarak götürdüğü belirlendi. Bu nedenle söz konusu festivallere dikkat edilmesi uyarısı yapıldı. Bu yıl festival etkinliklerinin yapılacağı bölgedeki polis ve jandarma birimlerinin gerekli önlem ve tedbirleri alarak kontrolün elden bırakılmaması istendi. Rapor doğrultusunda, bu yaz düzenlenecek festivaller mercek altına alındı. İŞTE

O FESTİVALLER
Çocukların PKK'nın dağ kadrosuna kaçırılmasında paravan rolü olduğu için mercek altına alınan o festivallerden bazıları şunlar:
Tunceli'de düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa festivali
Siirt'in Eruh ilçesi Yassıdağ eteklerinde düzenlenen Çırav Kültür Sanat ve Doğa festivali
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesindeki Kato Dağı'nda düzenlenen Kuzu Kırkma Festivali
Bingöl'ün Şerafettin Dağlarında düzenlenen Güneşin Doğuşu festivali
Muş Şenyayla ilçesinde düzenlenen Bal ve Doğal Güzellikler festivali
Hakkâri Berçelan Yaylası'nda düzenlenen Kültür, Sanat ve Spor festivali
Ağrı Dağı Kültür Sanat festivali.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örgütün en sevdiği yer festivaller
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN