Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aynı köyden 10 fidan kopardılar

Mardin'in 700 haneli Yeşilalan köyünde, 12-20 yaşları arasında 10 genç, örgüt tarafından dağa götürüldü. O gençlerden Mazlum ve Özcan'ın aileleri, evlatlarını geri almak için Diyarbakır'da

Mardin Savur'a bağlı 700 haneli Yeşilalan köyü yıllarca terörle uğraştı. Köye çok programlı lise açılarak çocukların okuması sağlandı. Ancak örgüt, okuyan çocukların ve gençlerin peşine düştü. O gençlerden yaşları 12 ila 20 arası değişen 10 genç fidan örgüt tarafından dağa kaçırıldı. Diyarbakır'daki eyleme ise o gençlerden Mazlum ve Özcan'ın aileleri katılıyor. Mazlum Eşiyok daha 12 yaşındaydı. Özcan Günay ise 14... Mazlum Eşiyok'un çiftçi babası İsmail Eşiyok'un (55) 7 çocuğu vardı. En küçüğü Mazlum'du. 8'inci sınıfa gidiyordu. 6 Mayıs akşamı dışarıya oynamaya çıktı Mazlum Eşiyok. Hava karardı. Ama o eve dönmedi. Saat 22.00 olduğunda annesi iyice meraklandı. Kocası İsmail Eşiyok'u kahveden çağırdı. Birlikte aramaya başladılar. Köyde çalmadık kapı bırakmadılar. Ama bulamadılar.

GERİYE KÖR KEDİSİ KALDI

O akşam askerden yeni gelen Metin Ceylan ile Azad Alkan da yoktu. Şüphe kalmamıştı. Çocuklarını örgüt götürmüştü. Karakola haber verdiler. Sabahı beklemeye başladılar. Ama giden gitmişti. Mazlum'un annesi Bedriye Eşiyok, "Daha o 12 yaşında. Birkaç gündür yine köyden giden Azad, sürekli oğlumun yanına gelip gidiyordu. Ona bir şeyler anlatıyordu. Nerden bilebilirdim başıma böyle bir şeyin geleceğini" diyerek gözyaşı döküyordu. Birkaç gün önce de Yusuf Alkan'la Hakan Aytar ortadan kaybolmuştu. Onlar da gece gitmişlerdi. Köyde birkaç gündür bir sessizlik hakimdi. Kimse dağa giden ya da kaçırılan çocuklarının hakkında konuşmuyordu köyde. 3 gün daha geçti. Bu defa aynı köyden 5 kişi daha kaçırıldı. 10 çocuk bir ay içinde dağa kaldırılmıştı. Vedat Aydın 17 yaşındaydı. Bitlis'in Hizan ilçesinde oturuyorlardı. Hizan Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi olan Vedat 4 Nisan sabahı 3 kardeşiyle kahvaltısını yaptı. Annesi o sabah oğluna "Oğlum börek yapacağım. Sakın geç kalma" dedi. Vedat Aydın da "Merak etme anne. Yemeğe geleceğim" dedi ve okula gitmek için yola çıktı. Ama bir daha gelmedi. Aile yaptığı araştırmada oğullarının o gün okula değil bir arkadaşıyla birlikte dağa gittiklerini öğrendi. Anne Leman Aydın, "Dersleri iyiydi. 2 ay oldu. Onu arkadaşı kandırdı. Çocuğa silah verilir mi? Bu çocuğun iradesi olur mu? Keleşi nasıl kullanacak?" diyerek isyan ediyordu. 3 defa intihara kalkıştığını, ancak eşinin engellediğini sözlerine ekleyen Leman Aydın, "Hepimizin psikolojisi bozuldu. Oğlumun Pırtıl adında kör bir kedisi vardı. Sabah akşam ona peynir verirdi. 5 yaşındaki kızım, ağabeyi Vedat gittikten sonra hergün kapıya gelen kediye 'Git, Vedat ağabeyim kaybolmuş. Git gelme artık' diyor. Kızımı bu şekilde görünce kahroluyorum" diye konuştu.

16 YAŞINDAKİ ÇOCUK KAÇIP TESLİM OLDU
Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde terör örgütü üyesi 16 yaşındaki bir çocuk güvenlik güçlerine teslim oldu. 2 ay önce 6 arkadaşıyla terör örgütünün Ağrı Dağı'nda bulunan kampına katılan Ş.A. önceki gün kamptan kaçarak ilçe emniyet müdürlüğüne teslim oldu. Kamptan kaçıp 4 saat yürüdükten sonra güvenlik güçlerine teslim olduğunu belirten Ş.A., pişman olduğunu, kötü şartlarda yaşadığını ve ailesini özlediği için kamptan kaçtığını anlattı. Ş.A., ifadesinin ardından sağlık kontrolü için Doğubayazıt Devlet Hastanesi'ne götürüldü, ardından da adliyeye sevk edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynı köyden 10 fidan kopardılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN