Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Savcılığa TİB'in kendisi başvurdu"

Başbakan Yardımcısı Atalay, TİB'de yapılan çalışmanın, TİB'in savcılıktan istediği yardım kapsamında, dolayısıyla bu kurumun davetiyle görevlendirilen güvenlik birimlerince gerçekleştirildiğini söyledi

Giriş Tarihi: 2.6.2014
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi'nde gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Dün bazı gazetelerde dinleme faaliyetlerinin yürütüldüğü Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) casusluk faaliyetiyle ilgili polis tarafından baskın yapıldığı yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine Atalay, bir süredir TİB içinde sorunların devam ettiğini, kadrolaşma ve eski bazı kayıtların silindiği yönünde idarenin ciddi tespitlerinin bulunduğunu anlattı. TİB Başkanı Cemalettin Çelik'in hukukun içinde bütün çalışmalarını yürüttüğünü söyleyen Atalay, şöyle devam etti: "Bu paralel yapıyla ilgili gelişmeler olunca ve oradaki yönetim değişikliği olunca oradaki eski dosyaları, kayıtları yok etme yönünde çalışmalar yapıyorlar. Bunun üzerine bu tespitlerin bir kısmını idare yapıyor ve savcılıktan yardım istiyor ve savcılığı çağırıyorlar. 'Gelin bunları kayıt altına alın, tespit edin' diye. Savcılık ve görevlendirdiği güvenlik birimleri geliyorlar, TİB'de bu konuda çalışma yapıyorlar. Orada bir soruşturma yürüyecek ileride. Yönetimin, TİB'in davetiyle savcılık geliyor. Savcılık görevlendiriyor polisi tabii. Ama savcılığa başvuran ve onları çağıran TİB'in kendisi. Gazete manşetlerinde sanki TİB'e rağmen savcılık talimatıyla polis geldi, baskın yaptı gibi... Baskın değil yani. İşin aslı TİB'in yönetimin savcılığı çağırması ve bu işlerin kayıt altına alınması. İlerleyen yargı safhasında bunlar gerekli olacak. Böyle bir olaydır."

DİNLEMELER İLLEGAL
"Sürpriz, habersiz değil" sözleri üzerine Atalay, "Hayır. TİB'in kendisinin davetiyle gelip orada tespit yapılıyor" diye konuştu. Dinlemelerin çoğunun illegal olduğunu ifade eden Atalay, paralel yapıya ve hukuk dışı çalışmalara dönük hukukun içinde ciddi bir çalışma yürütüldüğünü söyledi. "Yargının bir silah olarak kullanılması suretiyle bir takım şüpheli olaylara yönelik çalışma yapmak değil, kişiler üzerinden dosya oluşturmak mıdır?" sözlerine üzerine Atalay, "Bir hayali örgüt oluşturma, örgüt üyeliğiyle ilgili hayali isimler... İsimler sahte ama numara sizin numaranız. Böyle bir şey" dedi. Dinleme kararlarıyla ilgili yapılan yasal değişikliği anlatan Atalay, bu kararın iyice zorlaşması için Ağır Ceza Mahkemelerine verdiklerini belirterek, "Neredeyse imkansız hale gelecek kadar zorlaşsın" diye konuştu. Telefon numarasıyla dinlenen kişinin örtüşmesinin önemine işaret eden Atalay, geçmişte çıkarılan kararlarda numarayla ismin farklı olduğunu ifade ederek, "Hakimlerin kararları da çok sorunlu. Gelen her teklifi neredeyse karara dönüştürmüşler. O dönemde doğrusu bu konu fazla zor olmayan bir şekilde yürütülmüş. Hemen dinleme kararları verilmiş" dedi. "Bunlar tehdit, şantaj amaçlı mı?" sorusu üzerine Atalay, "Tamamı öyle" yanıtını verdi.

'YOL KESME EYLEMLERİ ÇÖZÜME SABOTAJ'

Çözüm sürecinde bir tıkanma olmadığını belirten Atalay, yeni yol haritasıyla ilgili daha doğru adımlar atacaklarını belirterek, "Biraz daha ciddi adımlar atılmaya başlayınca, yine birileri bunu sabote etme yönünde farklı provokatif davranışlara ve tutumlara giriyor. Siyaset kesimiyle de görüştük. Bu, kabul edilemez. Buna müdahale edilir, nitekim edildi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Savcılığa TİB'in kendisi başvurdu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN