Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'2-3 haftaya önemli görüşmeler olacak'

Giriş Tarihi: 3.6.2014
HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve Önder'in önceki gün gerçekleştirdiği İmralı ziyaretinde önemli ayrıntılar ortaya çıktı. İmralı ziyaretini SABAH'a değerlendiren HDP'li Sırrı Süreyya Önder, Ada'ya siyasi heyet gönderilmesi görüşünün benimsendiğini ifade ederek, devlet heyeti ile yürütülen görüşmelerde program ve takvim konularının görüşüldüğünü söyledi. 2-3 hafta içinde önemli görüşmeler olacağı mesajını paylaşan Önder, "Açık, şeffaf, takvime bağlı bir yol haritasının kurul tarafından izlenmesi öngörülüyor. Sayın Öcalan devlet heyeti ile program, takvim konularını konuştuğunu ifade etti" dedi.

SORUNLAR AŞILIYOR
Önder, süreçte sorun alanı olarak görünen birçok konunun birkaç hafta içinde hükmünü kaybedeceğinin altını çizerek, "Sürecin iyiye gittiğini söyleyebiliriz. Konu devlet bürokrasisi ile görüşmekten çıktı. Artık siyasiler görüşüyor, tartışıyor. Öcalan'la görüşmeler sıklaştırılmalı. Sivil heyet ziyareti de kısa sürede olmalı" yorumu yaptı. Önder, Öcalan'ın "En önemli realite,s ürecin yeni bir aşamaya gelmiş olması. Görüşmeler önemli bir sıklık ve yoğunluk kazandı. Mesafe alınacağını ümit ediyorum. Süreç karşıtı yerde konumlananlar için provokasyon zemini yaratabilir. Bunlara meydan vermemek, bütün enerjiyi gerçekçi ve samimi öneriler hazırlamak ve bunun pratikleşmesi için yol ve yöntem arayışlarına yoğunlaşmak gerekir" dediğini aktardı.

"TAKVİM İLK KEZ KONUŞULDU"
İmralı'nın devlet heyeti ile görüşmede ilk kez takvimin konuşulmaya başladığını anlatan Önder şunları söyledi: "Yasal çerçeve, demokratik siyasetin önündeki engellerin kaldırılması, hasta tutsaklar, Terörle Mücadele Yasası'nın bir demokratik ülkeye yakışmayacağına dair vurguları, sanırım kendisinin devlet heyetiyle yaptığı görüşmede de sürecin ilk kez bir programa ve takvime bağlanmaya başlaması. Hükümetin yeni programla, takvimle, net bir iradeyle çözümü geliştireceklerini vurguladı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'2-3 haftaya önemli görüşmeler olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN