'Başbakan Erdoğan B ve C planlarını bugün açıklayacak'

Giriş Tarihi: 3.6.2014
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bugün yapacağı grup konuşmasında, Diyarbakır'da anneleri eylem yapan dağa çıkarılan çocuklarla ilgili B ve C planını açıklayacağını söyledi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Arınç, şunları söyledi:

BELEDİYEYİ KINIYORUM: Çocukları genç yaşlarda da olsa bir şekilde aldatılarak ya da tehditle dağa çıkarılmış aileler var. İlk defa anneler babalar, çocuklarının dağa çıkarılması karşısında isyan ettiler. Barışçı bir eylem yaptılar. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin karşısında durdular, 'çocuklarımızı geri getirin' dediler. Hatta bu arada BDP'nin Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştüler. Biz ümitle bekliyoruz ki çocuklarımız annelerine, ailelerine dönebilsinler. Maalesef Diyarbakır belediyesi bu aileleri olduğu yerden kaldırdı, bir başka yere gitmek mecburiyetinde bıraktı. Doğrusu Diyarbakır Belediyesi ve başkanını kınıyorum.

HERKESİN GÖREVİ: Gerek BDP'li siyasetçiler gerekse çözüm sürecine destek veren herkes, bu konuda siyasi aktör olarak kendisini güçlü bulan herkesin bu çocuklarımızın dağdan indirilerek ailelerine teslim edilmesi konusunda çaba göstermesi gerekir. Bu da en çok gözleri İmralı'da veya kulakları Kandil'de olanlara düşer.

KAMUOYU GÖRECEK: Bu konuda hiçbir çabası olmayacaksa, hatta bu eylemleri bitirmek için türlü oyunlar oynamaya başlamışlarsa Başbakanımızın dediği odur ki, "B ve C planları uygulayacağız." Bu konuda gelinen aşamada ne düşünüyorsa Sayın Başbakanımız yarınki (bugün) grup konuşmasında ifade edeceklerdir. O zaman hükümetimizin, güvenlik güçlerimizin bu konuda ne yapacağını zannediyorum açık bir şekilde kamuoyuna açıklamış, ifade etmiş olacaktır.

AFGANİSTAN SALDIRISI: Üzücü bir olay Afganistan'da meydana geldi. Türk işçileri taşıyan servisin geçişi sırasında uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu 3 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Şu ana kadar faili henüz bilinmeyen bir olayla karşı karşıyayız. Bu alçakça bir saldırıdır. Bunu lanetliyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başbakan Erdoğan B ve C planlarını bugün açıklayacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN