Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye dünyanın yeni güçlerinden biri oluyor

Giriş Tarihi: 3.6.2014
Uluslararası dengeler her an değişiyor. 30 Mart seçimleri sonucu ile Türkiye'ye tavırlı olan ABD, pozisyonunu gözden geçiriyor. Özellikle enerji, Barış Süreci, Kıbrıs ve Suriye konuları nedeniyle politikaları Türkiye lehine dönmeye başlayacak. Burada ekonomik olarak bir süreden beri gerileyen Avrupa Birliği uzun bir süre daha gerilemeye devam edecek. Türkiye çok farklı nedenlerden dolayı bölgenin en güçlü ülkesi haline gelebilecek. İsrail'in Türkiye'den özrü ve enerji boru hattına dahil olma isteği bundan. Star gazetesinin deneyimli yazarı Prof. Dr. Mahir Kaynak ile uluslararası güç dengelerini konuştuk.

Türkiye'nin Amerika ile ilişkilerinde 30 Mart'tan sonra bir değişiklik oldu mu?

Amerika ile ilişkilerimiz aslında bu küçük politikalara bağlı değildfir. Amerika Birleşik Devletleri Türkiye ile yan yana olmak istiyor. Çünkü Türkiye bölgedeki enerji koridorunun çok önemli bir yerinde. İkincisi bu bölge Avrupa'nın içini hükmetmesini engellemenin tek yolu Türkiye ile bir arada olmaktır.


Türkiye'nin İsrail ile olan gerilimli durumu, Kıbrıs'ta müzakerelerin başlamasıyla yeni bir durum oluştu diyebilir miyiz?

İstedikleri şey Türkiye bu bölgeye hakim olduğu zaman İsrail karşıtı olmasın. Kıbrıs'ta da bizi destekleyecekler

Rusya'nın Kırım'ı ilhak edip Ukrayna'da ciddi gerilimlere neden olması Türkiye'nin pozisyonunu nasıl etkiliyor?

Ukrayna-Almanya ayağını Avrupa kontrol etmek istiyor. Bizim Ukrayna ile yakın ilişkiler kurmamız lazım. Biz bundan sonra Rusya'nın egemenliğinden yana olursak, o da bizim bölgede egemen olmamızı sağlar. Bizim Rusya'dan korkmamız biraz tuhaf olur.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye dünyanın yeni güçlerinden biri oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN