Köşk seçimiyle ilgili önemli açıklama

Giriş Tarihi: 4.6.2014 14:09 Güncelleme Tarihi: 4.6.2014 17:13

Nihan Günay’ın sunduğu Medya Dünyası’na konuk olan A&G Araştırma Şirketi Müdürü Adil Gür, Köşk Seçimleri öncesinde A Haber ekranlarında önemli açıklamalarda bulundu.

Adil Gür "Çok büyük bir sürpriz beklemiyorum. Önümüzde 30 Mart 2014 Seçimleri'nin örneği duruyor. Ak Parti'nin aldığı oy oranı ortada. Köşk seçimi birinci turda bitmese bile, her siyasi parti kendi adayına oy verirse ikinci turda AK Parti'nin adayı kazanır" dedi.

TÜRKİYE AK PARTİ'NİN ADAYINI TARTIŞIYOR, BAŞKA İSİM KONUŞULMUYOR

"Türkiye'de isim olarak en çok AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı öne çıkıyor. Uzunca bir süre Türkiye, 'Ak Parti'nin adayı Başbakan mı olacak, Gül mü olacak?' diye tartışıyor. MHP'nin, CHP'nin veya olabilecekse bir çatı aday ismi ortada olmadığı için, kimse başka bir isim veremiyor."

"Yaptığımız araştırmalarda, 'Şimdi size sayacağım isimleri cumhurbaşkanı olarak görmek ister misiniz?' diye sorduğumda, 'Başbakan Erdoğan'a mutlaka oy veririm' diyen yüzde 42 var. 'Belki verebilirim' diyen yüzde 12 var. Toplamda yüzde 54 ediyor. Muhtemel bir cumhurbaşkanlığı seçiminde başbakan aday olacak mı bilmiyoruz. Ben yüzde 99.9 olur diyordum ama son zamanlarda kafam karıştı. Acaba o söylenen sürpriz olur mu? 'Sürprizleri bekleyin' denmişti. Başbakan görevine devam edip Gül de cumhurbaşkanı olarak kalabilir mi bilmiyoruz."BİZİM CUMHURBAŞKANIMIZIN OBAMA'DAN BİLE FAZLA YETKİSİ VAR

"Türkiye ilk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanıyla yoluna devam edecek. Biz 'Cumhurbaşkanının yetkisi az mı çok mu?' diye tartışıyoruz ama bizim cumhurbaşkanımızın kullanırsa çok daha fazla yetkisi var. Hatta başkanlık sisteminin hakim olduğu ABD'de, Obama'dan bile fazla yetkisi var."

BAŞBAKAN KİMİ İŞARET EDERSE 'BAŞBAKAN' O OLUR

"Bütün tahminlerin, araştırmaların boş olduğunu, Sayın Başbakan kimi işaret ederse Başbakanın o olacağını düşünüyorum. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aday olmaz ise, kendisi de üçüncü dönem kuralına takılıyor. Böyle olursa üçüncü dönem kuralının değişmesi lazım."

HERKES KENDİ ADAYINI GÖSTERİRSE AK PARTİ'NİN ADAYI KAZANIR

"Önümüzde 60-70 günlük bir süre var. Bu hafta sonu bir seçim olsa, çok büyük bir sürpriz beklemiyorum. Önümüzde 30 Mart 2014 seçim sonuçları var. AK Parti'nin aldığı oy oranı var. Köşk seçimi birinci turda bitmese bile, her siyasi parti kendi adayına oy verirse ikinci turda AK Parti'nin adayı mutlaka kazanır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köşk seçimiyle ilgili önemli açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN