Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öz'e inceleme

HSYK'nın savcı Zekeriya Öz hakkında 'incelemeye gerek olmadığı' yönündeki kararı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a takıldı. Bozdağ, yetkisini kullanarak Öz hakkındaki iddiaların incelenmesi talimatını verdi

Giriş Tarihi: 4.6.2014
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK'nın ilgili dairesinin Ergenekon hakimleri ve savcı Zekeriya Öz hakkında incelemeye gerek olmadığı yönündeki kararına karşı, yetkisini kullanarak iddiaların incelenmesi talimatını verdiğini söyledi. Bozdağ, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda, gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Yeni yargı paketine yeni bir ekleme yapmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna Bozdağ, "Şu anda ekleyecek bir şey yok ama değişiklikler olabilir" yanıtını verdi. Bozdağ, "nerede değişiklikler olabileceğinin" sorulması üzerine, "Onu çalışıyoruz. 'Bazı konuları çalışın' denmişti, komisyonun talebi üzerine. Bu talep üzerine çalışılması gereken maddeler var. Bazı maddelerde değişiklik olabilir" dedi.

'TAKDİR HAKKIMIZ VAR'
Adalet Bakanı Bozdağ, "HSYK, hem Zekeriya Öz hem de Ergenekon hakimleri için incelemeye gerek olmadığı yönünde karar verdi. Siz bu kararın karşısında bir tavır sergileyecek misiniz, inceleme için izin verecek misiniz?" sorusuna yanıt verirken, "Kararlar bana geldi, ben onlarla ilgili gerekli kararı verdim ve HSYK'ya gönderdim. Yasal çerçevede yapmam gerekeni yaptım" dedi. Bozdağ, "İncelenmeli mi dediniz?" sorusuna, "O konularda yasal çerçevede yapmam gerekeni yaptım" karşılığını verdi. "Orada takdir hakkınız var" sözleri üzerine ise Bozdağ, "Biz incelenmesi yönünde görüş bildirdik" dedi.

ÖSYM'DE YENİ ÇALIŞMA
Bozdağ, başka bir soru üzerine, "ÖSYM'nin soruları ile alakalı Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştük. Milli Eğitim Bakanlığı'mızın bu konuda bir çalışması var. Soruların ve cevaplarının açıklanması lazım. Soruların açıklanmaması, sınav güvenliği bakımından tek başına yeterli değil. Örgütlü yapılar 3-5 tane öğrenciyi sınava sokarak soruları alabilir. Bu vatandaşın lehine bir sonuç çıkarmıyor bana göre. O yüzden açıklanması doğru olandır. Şeffaflıktan her zaman fayda gelir. Ben bu konuda bir değişim olacağına inanıyorum" diye konuştu. "Meclis kapanmadan olur mu?" sorusu üzerine Bozdağ, "Meclis kapanmadan olur mu bilmiyorum ama Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuyu çözecek irade ortaya koyacağını tahmin ediyorum" sözlerini sarfetti.

HESABINI VEREMEDİ
Halen Bolu'da düz savcı olarak görev yapan Zekeriya Öz, İstanbul Başsavcı Vekili olduğu dönemde en çok Dubai seyahatleri ve yurt dışına yaptığı gezilerle gündeme geldi. Savcı Zekeriya Öz'ün, 71 bin lira tutan Dubai tatilinin faturasını işadamı Ali Ağaoğlu'na ödettiği ortaya çıkmıştı. 17 Aralık operasyonunda gözaltı talimatı verdiği Ağaoğlu'nun parasıyla tatil yaptığı iddialarını yalanlayan Öz, harcamaları 'ben yaptım' demesine rağmen, bunları belgelendirememişti.

BOZDAĞ, TALİMATI HSYK'YA GÖNDERDİ
Bakan Bozdağ, savcı Zekeriya Öz ve Ergenekon hakimleriyle ilgili HSYK'nın, 'incelemeye gerek olmadığı' yönündeki kararının kendisine geldiğini belirtti. Kararı inceledikten sonra kendi takdir yetkisini kullandığını ifade eden Bozdağ, aldığı kararı da HSYK'ya gönderdiğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öz'e inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN