Polis Akademisi'ne sınavsız giriş bitti

Polis Akademisi'ne giriş yönetmeliğinde yeni düzenlemeler yapıldı. Bundan böyle Polis Koleji mezunları, sınavsız olarak Akademi'ye giremeyecek, lise için de net kontenjan belirlenecek

Giriş Tarihi: 4.6.2014
İçişleri Bakanlığı, "Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde" değişikliğe gitti. Yönetmelikte yapılan düzenlemeler şöyle:

KOMİSYON VE MÜLAKATLARA RÖTUŞ: Kolej mezunlarının değerlendirilmesi ve seçme işlemi ile ilgili komisyonların yapıları ve yeterlilik değerlendirme kriterleri ile sonuçlarının ilanlarında da değişiklik yapıldı. Komisyonların ve yapılan mülakatların, Paralel Yapı'nın kendi bünyesindeki kişileri akademiye almak için kontrol altında tutmaya çalıştığı alanlar olduğu iddia ediliyordu. Fakülteye giremeyen Kolej mezunları talep etmeleri halinde, Polis Meslek Yüksekokullarına sınavsız olarak yerleştirilecek.

HERKESE SINAV ŞARTI: Fakülteye alınacak Polis Koleji mezunları ile lise ve dengi okul mezunlarının sayısı, her yıl Personel Dairesi Başkanlığı ile koordineli olarak Başkanın teklifi ve Genel Müdürün onayı ile belirlenecek. Polis Koleji mezunları ile lise ve dengi okul mezunlarının fakülteye giriş sınavı ile ilgili başvuruları, Başkanlıkça belirlenen tarihler arasında yapılacak. Başvurunun ne şekilde yapılacağı Başkanlıkça belirlenecek.

İKİ AŞAMALI SINAV: Kolej mezunlarının değerlendirilmesi ve seçme işlemi ise fiziki yeterlilik ve mülakât sınavı olmak üzere iki aşamada yapılacak. Fiziki yeterlilik, ilgili komisyon tarafından uygulamalı olarak yapılacak. Adayın fiziki yeterlik durumu toplam 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Alınan puan aynı gün herkes tarafından görülebilecek. Mülakât, ilgili komisyon tarafından aday görülerek yapılacak. Mülakâtta adaydan sözlüye esas olmak üzere Dekanlıkça belirlenecek konuların yazılı olduğu kartlardan birisi çektirilerek, kartta yazılı konu hakkında anlatım yapması istenecek. Değerlendirme dört kriter üzerinden yapılacak. Her kriter için 25 üzerinden puan verilecek. Kolej mezuniyet notunun yüzde 25'i, fiziki yeterlilikte alınan puanın yüzde 25'i ile mülakatta alınan puanın yüzde 50'sinin toplamına göre en yüksek puandan başlanarak başarı sıralaması Başkanlıkça yapılacak.

YENİ KOMİSYONLAR: Polis Koleji mezunlarının değerlendirilmesi ve seçme işlemi ile ilgili komisyonlar Başkanlıkça şu şekilde oluşturulacak: "Müracaat Kabul Komisyonu: Komisyon Başkanı ve iki rütbeli personel ve yeterince görevlendirilen memur; Fiziki Yeterlilik Komisyonu: Komisyon Başkanı, 3 rütbeli personel ve 1 beden eğitimi öğretim elemanı; Mülakat Komisyonu: Komisyon Başkanı, 2 rütbeli personel ve 2 öğretim üyesi personel."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis Akademisi'ne sınavsız giriş bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN