Gülen'in dikenlerine mühür

Gülencilerin Maltepe'de yaptırdığı Uluğbey Akademi ve Kongre Merkezi inşaatı mühürlendi. Merkezdeki iki helikopter pistinin kaçak olduğu ve 5 olan kat izninin usulsüz olarak 12'ye çıkartıldığı ortaya çıkmıştı

Giriş Tarihi: 5.6.2014
SABAH'ın "Gülen'in dikenleri" başlığıyla gündeme taşıdığı Uluğbey Akademi ve Kongre Merkezi'nin inşaatı mahkeme kararıyla durduldu. İstanbul'un maltepe ilçesi Zümrütevler Mahallesi'nde 160 bin metrekare alan üzerinde yükselen tesisin yapımına 2011'de başlandı. Bünyesinde otel, konferans salonları, helikopter pistleri, eğitim salonları, konaklama, kütüphane, derslik, öğrenci yurdu gibi bölümleri barındıran inşaat, çevredeki sitelerde ikamet eden birçok ev sahibini isyan ettirdi. Yan taraftaki KİPTAŞ sitesi sakinleri, şerefiye parası ödedikleri manzaralarının inşaat nedeniyle kaybolduğunu ifade etti. Gülen örgütüne din görevlileri yetiştirmek üzere bir üniversite kampüsü büyüklüğünde yapılan Uluğbey Akademi ve Kongre Merkezi ile ilgili artan şikayetler nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı raporda "Çevre Etki Değerlendirme" raporu istendi. Bakanlığın, vatandaşların sıkıntılarına da yer verdiği raporda İçişleri Bakanlığı'ndan bina ile ilgili tespitlerin ve gereğinin yapılması talep edildi.

KİPTAŞ MÜHÜR VURDU
İddialara göre, ilk etapta 5 kat olarak onaylanan proje, yapı onay haklarının 2013'te torba yasayla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçmesinin ardından, Paralel Yapı'nın uzantıları aracılığıyla 12 kata yükseltildi. İnşaatın iki bloğunun üzerinde yapılan helikopter pistleriyle ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan gelen cevap yazısında helikopter pisti hakkında "Yapım izni başvurusu yok" denildi. İnşaatın yola sıfır yapılaştığı, yasak çıkma katlar da yapılarak yola taşması üzerine, KİPTAŞ, arazi sahibi olarak mahkeme kararıyla inşaatın durdurulması için girişimlerine başladı. SABAH'ın "Gülen'in dikenleri" başlığıyla gündeme taşıdığı inşaata, artan şikayetlerin ardından geçen gün KİPTAŞ tarafından mühür vuruldu. 7 gün 24 saat esasına göre çalışan işçiler ise iş durdurma kararının ardından inşaattan ayrılırken, sadece iki güvenlik görevlisi kaldı.

DAVA AÇACAĞIZ

KİPTAŞ sakinlerinden G.E., çoğu daire sahibinin inşaata isyan ettiğini ifade ederek "İnşaatta imar kanunlarına, yönetmeliklere aykırı olan projeler Paralel Yapı'nın kurumlardaki uzantılarıyla bile bile onaylanmış. Vatandaşa cahil cühela muamelesi yapıldığını düşünüyorum. Devletin kurumlarına da yalan-yanlış bilgi verilmiş, bilgi ve belge saklanmıştır. Kaymakamlık hatta Cumhurbaşkanlığı makamına bile istenen bilgiler verilmemiş, saklanmış. Mahkemeye başvurmaya hazırlanıyoruz. Hem suç duyurusu yapacağız hem de tazminat davaları açacağız. Emsalde bile dolap çevirmişler. Otel olarak alınan ruhsatın yurt olarak düzeltilmesi de bu sebepten. Yani emsali arttırmak için bulunan kılıf. Şimdi kalkmış yanlışlıkla otel seçilmiş falan deniliyor. Yanlışlık falan yok. İnternetteki tanıtımlarda otel olacak diye çarşaf çarşaf reklam yaptılar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen'in dikenlerine mühür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN