Maden faciasına dörtlü inceleme

Soma'daki maden faciasıyla ilgili soruşturmaya, "işveren"in yanı sıra sendikacılar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri de dâhil oldu

Giriş Tarihi: 5.6.2014
Soma'daki maden faciasıyla ilgili soruşturmaya, "işveren ve işyeri sorumlularının" yanı sıra sendikacılar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri de dahil oldu. Savcılık, her iki bakanlıktan yetkililer hakkında soruşturma izni istedi. Akhisar Başsavcısı Bekir Şahiner, adli soruşturma hakkında yeni bilgiler verdi. Faciadan sonra madencilerin yoğun tepkisine neden olan sendika yetkilileri hakkında, Soma savcıları tarafından araştırma başlatıldığını kaydeden Şahiner, "Olayın meydana gelmesinde sendika yetkililerinin sorumluluğu bulunup bulunmadığı hususu da araştırılmaktadır" dedi.

SORUŞTURMA KAMU GÖREVLİLERİNE UZADI
Şahiner, olayla ilgili kamu görevlileri hakkındaki adli sürece ilişkin de önemli bir bilgi aktardı. Şahiner, bu konuda bakanlıklardan soruşturma izni istendiğini şu ifadelerle duyurdu: "Olayın meydana geldiği maden ocağının denetlenmesinde yetkili ve sorumlu olan kamu görevlileri hakkında ihbar, şikayet, suç duyuruları kapsamına göre 4483 sayılı yasa ile ilgili mevzuat hükümlerine göre, soruşturmayı yürüten Soma Cumhuriyet Savcıları tarafından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından soruşturma izni verilmesi talebinde bulunulmuştur." Başsavcı Şahiner'in yaptığı bu açıklamayla soruşturmanın kamu görevlilerine uzandığı da resmen teyit edilmiş oldu. Başsavcı Şahiner, kapsamlı bilirkişi raporunun henüz sunulmadığını hatırlatırken, "Bilirkişi heyetinin görevini yapmasına engel olacak bir sebep bulunmamaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maden faciasına dörtlü inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN