Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahmut Ustaosmanoğlu Çeçenistan'a gidiyor

Rusya yanlısı Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, İsmailağa Cemaati Lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun kendisinin misafiri olarak ülkesini ziyaret edeceğini açıkladı. Haberin duyulmasının ardından sosyal medyada ziyaret kararına büyük tepki gösterildi.

Giriş Tarihi: 5.6.2014 15:26
Rusya yanlısı Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, http://chechnyatoday.com/ internet sitesinde yer alan habere göre Türkiye'nin tanınmış dini liderlerinden Mahmud Ustaosmanoğlu'nun Çeçenistan'ı ziyaret edeceğini söyledi.

Habere göre; Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de Kafkasyalı din adamları ile düzenlediği toplantıda konuşan Ramazan Kadirov, "İslam dünyasınca yakından tanınan Mahmud Efendi, yakın gelecekte Çeçenistan'ı ziyaret etmeye karar verdi." dedi. Türkiye'nin en yaygın İslami topluluklarından birisi olan ve kamuoyunda "Mahmud Efendi" olarak tanınan Mahmud Ustaosmanoğlu cephesinden ise ziyaretle ilgili bugüne kadar yapılan herhangi bir açıklama yok.

Ramazan Kadirov'a yakın kaynaklar ise ziyaretin gerçekleştirileceğini doğrulayarak, Türkiye'den din adamlarının yer alacağı bir özel uçağın kaldırılacağını dile getirdiler. Daha önce de bu tarz ziyaretlerin organize edildiğini ifade eden kaynaklar, sözkonusu ziyaretlerle Türkiye ile Çeçenistan arasındaki kültürel işbirliğinin arttırılmasının hedeflendiğini öne sürdüler.

Resul Tosun, Necati Ceylan, Hüseyin Kulaoğlu ve Yavuz Selim Kurt gibi isimler de daha önce düzenlenen organizasyonlarla Çeçenistan'ı ziyaret etmişlerdi. Ramazan Kadirov'un Rusya yanlısı olduğunu öne süren bağımsızlık taraftarı çevreler ise bu ziyaretlerin Türkiye kamuoyunda Kadirov'a meşruiyet kazandırma amacıyla organize edildiğini öne sürüyor.


ZİYARET İÇİN NEDEN MAHMUD USTAOSMANOĞLU SEÇİLDİ?

Mahmud Ustaosmanoğlu, Çeçenistan ile Rusya arasında yaşanan iki savaşta da Çeçenistan'daki bağımsızlık yanlısı güçlere verdiği destekle tanınıyordu. Mahmud Ustaosmanoğlu ve liderliğini yaptığı İsmailağa Cemaati, Çeçenistan konusundaki hassas tavrıyla biliniyordu. Uzmanlara göre İsmailağa Cemaati ve lideri Mahmud Ustaosmanoğlu bu nedenle uzun süredir Ramazan Kadirov'un ilgi alanındaydı.

Uzun süredir sağlığı yerinde olmayan Mahmud Ustaosmanoğlu'nun cemaatin üst düzey isimleri tarafından alınan karar neticesinde Çeçenistan'a gitme noktasında ikna edilmiş olabileceği öne sürülürken bu iddialar henüz doğrulanmadı.

Mahmud Ustaosmanoğlu'nun Çeçenistan'a davet edilmesinde etkili olan bir diğer unsurun da tasavvufi bir cemaatin liderliğini yapıyor olması. Ramazan Kadirov ve yakın çevresi, kendisini tasavvufi bir gelenek olan Kadirilik tarikatına nispet ediyor. Kafkasya'daki bağımsızlık mücadelesini destekleyen çevrelere göre Ramazan Kadirov, bu davetiyle birlikte Türkiye'deki tasavvufi çevrelere nüfuz etmek istiyor.

Kaynak: Hurhaber.com
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahmut Ustaosmanoğlu Çeçenistan'a gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN