Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma Komisyonu tatilsiz çalışacak

TBMM Soma Araştırma Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Yasama tatilinde de çalışma kararı alan komisyonun üyeleri ilk ziyaretini hafta sonunda Soma'ya yapacak

Giriş Tarihi: 5.6.2014
Komisyon, en yaşlı üye CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça başkanlığında toplanarak yeni yönetimini belirledi. Komisyon Başkanlığına AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun seçildi. Başkan Yardımcısı AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç olurken, Komisyon Sözcüsü AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Katip ise AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan oldu. Toplantıya katılan 16 üyeden 9'unun verdiği oylarla seçilen yönetime muhalefetten 2 oy gelmiş olması dikkat çekti.

İLK İNCELEME PERŞEMBE GÜNÜ
Daha sonra komisyonun çalışma şekilleri ele alındı. Komisyon, Genel Kurul çalışırken de toplanabilecek, uzmanları dinleyecek, Meclis'te ve Ankara dışında çalışabilecek. Komisyon başkanı Alaboyun, 301 işçiye mezar olan madeni de inceleyeceklerini ancak 2 taraftan 4.5 kilometre kapatılan ocaktaki karbondioksit oranının normal seviyeye düşmesinin 6 ay kadar sürebileceğini söyledi. En iyi tahminle 2-3 aydan önce madene inilemeyeceğini kaydeden Alaboyun, Temmuz ayında ise Meclis'in tatile gireceğini hatırlattı. Bunun üzerine yapılan tartışmalar ve TBMM uzmanlarından alınan bilgiler neticesinde hem yasama tatilinde de resmi olarak çalışılabileceği hem de gayri resmi çalışarak 3+1 ay olan toplam sürenin Ekim'den itibaren devam edebileceği ortaya çıktı. Bütün vekiller çalışmaya devam edilmesi yönünde görüş bildirirken, bunun şekline ilişkin kararın, Haziran sonuna kadar yapılacak çalışmalarla verilmesi kabul edildi. Komisyon ilk gezisini gelecek hafta perşembe veya cuma günü Soma'ya yapacak.

'BİZİ DE KAPSASIN'
Soma 'da hayatını kaybeden 301 işçinin ailelerine ek haklar getiren, taşeron sistemini düzenleyen tasarının görüşmeleri gerilimli başladı. Görüşmeler sırasında Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na gelen Zonguldak Kozlu'da hayatını kaybeden madenci yakınları aynı haklar kendilerine tanınmadığı için tasarıyı protesto etti. Aileler, kendilerinin de şehitlik hakkından yararlanmak istediğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma Komisyonu tatilsiz çalışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN