Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Montaj TV

Başbakan'ın katıldığı mitingde "paralel ablalara" söylediği sözleri çarpıtarak "Başbakan mitinge katılan Anadolu kadınına hakaret etti" diyerek veren Samanyolu TV hakkında dava açıld

Giriş Tarihi: 6.6.2014
Gülen örgütünün yayın kuruluşu Samanyolu TV'nin yalan haberleri yargıya gitmeye başladı. Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son yerel seçim çalışmaları sırasında Niğde mitinginde yaptığı konuşmasını çarpıtarak televizyonda yayınladığı iddiasıyla Samayolu Televizyonu Sorumlu Müdürü Abdullah Bağ hakkında 2 yıl 10 aydan 11 yıl 2 aya kadar hapis cezası istemiyle asliye ceza mahkemesinde dava açıldı. İddianamede, Bağ'ın yaptığı çarpıtma haberle müşteki Erdoğan'ın onur, şeref ve saygınlığına, kişilik haklarına, itibarına ve şöhretine hakarette bulunduğu belirtildi. Anadolu Cumhuriyet Savcısı Sıddık Ilgar tarafından hazırlanan iddianamede özetle şunlar yer aldı:

'ALGI ÇALIŞMASI'
"Samanyolu, Erdoğan'ın konuşmalarını montajlayarak anlam bütünlüğünü bozdu. Konuşmayı kendi amacından ve bağlamından çıkartarak, hukuka aykırı yöntemlerle, Erdoğan'ın mitinge gelen ve Gülen örgütüne sempati duyan bir Anadolu kadınına, kendisine ve konumuna yakışmayan bir üslupla hakarette bulunduğunu, örgütte sempati duyan saf ve temiz insanlara bile kin ve husumet beslediğini, bu benzeri konuşmalarında, örgütün tabanıyla tavanını ayırdığını, hepsini bir tutmadığını söylemesine rağmen, gerçekte bütün örgüt mensuplarından nefret ettiğini belirtti. Erdoğan'ın ve mensup olduğu partinin aleyhine kamuoyunda olumsuz bir şekilde toplumsal algı oluşturmaya çalıştı."

'BASIN YOLUYLA İFTİRA'
"Şüpheli, çarpıtma haberle Erdoğan'ın onur, şeref ve saygınlığına, kişilik haklarına, itibarına ve şöhretine hakarette bulundu. Bu haber yoluyla, miting meydanında bulunan bir kadına hakarette bulunduğuna dair, işlemediğini bildiği halde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da manevi tazminat davası açılmasını sağlaması için, ihbar niteliğinde, gerçeğe aykırı ve çarpıtma haber yapmak suretiyle basın yayın yoluyla iftirada bulundu.

BAŞBAKAN NE DEDİ
Başbakan 4 Mart Niğde mitinginde , kapı kapı gezerek 30 Mart seçimleri için AK Parti'ye oy verilmemesi konusunda propaganda yapan cemaat mensuplarını hedef aldı. Vatandaşlara, "Eğer evlerinize bu amaçla gelen bayanlar olursa, onlara buraya hangi yüzle geldiklerini sorun. Onlara AK Parti'nin yaptığı icraatları anlatarak tersleyip gönderin" diye seslendi.

STV NASIL ÇARPITTI
Ancak STV aynı gün yayınlanan ana haber bülteninde bu sözleri montajlayarak Başbakan'ın sözlerini sanki 'paralel ablalara' değil de mitingde kendisine itiraz eden 'Bir Anadolu Kadınına' söylemiş gibi verdi. Haberde, "Başbakan, hizmete gönül vermiş milyonlara nasıl tahammülsüz olduğu vatandaşa 'sen ne yüzle buraya geldin' diyerek gösterdi" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Montaj TV
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN