Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hayata, eve siyasete dönüş!'

Çözüm sürecinde yeni bir dönemece girildi. Hükümetin kurmayları dün Diyarbakır'da adil ve kalıcı barış için çizilecek yol haritasını bir araya geldikleri kitle örgütleriyle değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Atalay, “Yeni Türkiye’nin açılan kilidi” adlı kurultayda “Yasal düzenleme de yapılacak, Meclis’e de gidilecek. Hayata, eve, siyasete dönüş, hepsi değerlendirilecek” dedi

Giriş Tarihi: 7.6.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "savaş kolay, barış zor" çıkışıyla birlikte silahların susması için yürütülen çözüm sürecinde yeni bir dönemece girildi. Diyarbakır dün "adil ve kalıcı" bir barış için tarihi bir adıma daha sahne oldu. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yol haritasının "tarihi, somut ve sonuca götürücü" olacağını vurgulayarak, "Gereken yasal düzenlemeler de yapılacak, Meclis'e gidilecek. Hayata, eve, siyasete dönüşler hepsi değerlendiriliyor. Çözüme mecburuz" dedi.

İKİNCİ PERDE AÇILDI
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Tarım Bakanı Mehdi Eker ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, sivil toplum örgütleri ve akademisyenler "silahlara veda" için Diyarbakır'da buluştu. Sonucu Başbakan Tayyip Erdoğan'a da sunulacak olan "Yeni Türkiye'nin Açılan Kilidi: Çözüm Süreci Çalıştayı"nda yeni dönemin yol haritası çizildi.

3 AŞAMALI ÇÖZÜM
Çalıştay' da konuşan Başbakan Yardımcısı Atalay, "çözüme mecburuz" diyerek yeni sürece ilişkin önemli mesajlar verdi. Atalay, tarih, somut ve sonuca götürücü yol haritası kapsamında yasal düzenlemeler yapılacağını duyurdu. "Hayata, siyasete ve eve" dönüş başlıklarını değerlendirdiklerini anlatan Atalay, şu mesajları verdi:

DEVLET HATALARIYLA YÜZLEŞTİ: "Biz aslında devleti, kurumları kendisiyle hesaplaştırdık. Geçmişiyle, geçmişte yaptıklarıyla yüzleştirdik. Yapılan yanlışlıklar, haksızlıklar, zulümler, yasaklar, korkular, tabular, endişeler, faili meçhuller, bütün olumsuzlukları tekrar gözler önüne serdik. Büyük sorunlar daima zor çözülür, inişler çıkışlar gösterir. Uluslararası aracılar kullanılmaması bile önemli sorun oldu, ama biz büyük bir özgüven ve cesaretle yürütüyoruz."

SABIR İSTİSMAR EDİLMESİN: "Tam yeni adımlar atılacakken bölgede hareketlilik başladı, yol kesmeler vs, bunları açıklamakta ve anlamakta zorlanıyoruz. Kararlı, sabırlı, dikkatliyiz, ama samimiyet ve güven tesisi olmadan mesafe almakta zorlanırsınız. Güvenlik birimlerimiz sürecin hassasiyeti nedeniyle çok temkinli, dikkatli, çünkü bizim talimatımızdır o, ama bu hassasiyetin dikkate alınması, sabrın istismar edilmemesi gerekir."

HDP ÖRGÜTTEN DAHA ÖRGÜT: "Anneler olayı şaşkına çevirdi, ezberleri bozdu, bunu devrim olarak görüyorum, çok rahatsız oldular. Süreci yürütenler samimiyet sınavından geçiyor. Belediye eş başkanı bayan meydanları dar ediyor analara, bir eş başkan para aldıklarını söylüyor, bir başkası 'örgüte katılmış daha ne istiyorsun' diyor, başka birisi 'kendileri gitti, çocuk değil yaşları büyük' diyor. Bunların hiçbirisini örgüt söylemiyor, siyaset kesimi söylüyor. Ben bunu çok önemli görüyorum... Çözüm sürecini yürütenler bunları söyleyemez. Süreci yürütenler adaletli olmalı. Empati yapmayanlar süreçle ilgilenmesin. Örgütten daha örgütçü olarak çözüm süreci yürütemezsiniz. Siyaset kesimi farklı olacak, aksi halde gidip Kandil'de örgüt liderleriyle görüşürler."

"SİYASETLE ÇÖZELİM "
Başbakan Yardımcısı Atalay, toplantının kapalı bölümünde de gazetecilerin "siyasete dönüş" açıklamasına ilişkin sorusu üzerine, "Siyaset her şeyin çözüm yeridir. Şiddetle değil siyasetle sorunları çözelim. Hak arama yeri siyaset olsun, dediğimiz bu" diye konuştu. Somut adımlar konusundaki sorular üzerine de Atalay, "Temkinli davranmamız lazım" ifadesini kullandı.

'ÇÖZÜMDE KARARLIYIZ'
İçişleri Bakanı Efkan Ala kurultaydaki konuşmasında hükümetin çözüm konusunda kararlı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "Eski Türkiye'nin sistemi sorun çözmüyor, sorundan besleniyordu. Bu sistem her kesimi ihtiyaç duyduğunda öteki, düşman olarak tanımlayıp kendi varlığını idame ettirmiştir. Hepimiz bir yönüyle bu sistemin mağduru olduk. Yeni Türkiye'yi inşa etmezsek sorunları çözemeyiz. Sistemi dönüştürücü irade ortaya konulunca bu düzen derhal süreci baltalamak için elinden geleni yaptı, çünkü biliyordu ki düzen değişirse mevkiler kaybedilecek. Bunu anlayışla karşılıyorum, onların işi bu... Taarruzlar başladı ama biz provokasyonlara değil yapacaklarımıza odaklanmış durumdayız. Her şey olabilir, uluslararası çabalar, değişik aktörler devreye girebilir, biz görevimizi yaptığımız sürece bunların hiç önemi yok, biz önümüze yol haritamızı koyuyor çalışıyoruz."

'TÜRK SORUNU' UYARISI'
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de, Kürt sorununu çözerken bir "Türk sorunu" yaratılmaması konusunda özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Eker, "Kürt meselesini sadece bir soy bağına, etnik, genetik düzeye indirgersek yanlış yaparız. Bu bize Türkiye'nin daha önceden yaşadığı ve insanların da sonucundan çok mutlu olmadığı gelişmeleri çağrıştırıyor. Kemalizmin bir başka versiyonunu getirir akla, ona da dikkat etmek gerekir. Süreci zehirleme girişimlerine tanık oluyoruz. Yollar kesiliyor, uyuşturucu ekildiği bilinen bölgede, zamanlaması da anlamlı. Bizler dağdakiler insin ovada siyaset yapsın isterken, çocukları dağa kaçırmak da süreci zehirleme teşebbüsüdür" diye konuştu.

'AMACIMIZ DAĞDAKİLERİN TAMAMINI İNDİRMEK'
PKK'dan çocuklarını isteyen annelerin Diyarbakır'daki eylemi devam ediyor. Hakkari Yüksekova'daki bir evde tutulan 3 kız ile yine dağa götürülürken bir otomobilde yakalanan biri çocuk 2 kızın kurtarılması, ailelere umut oldu. Başbakan Yardımcısı Atalay, İçişleri Bakanı Ala ve Tarım Bakanı Eker de dün aileleri ziyaret etti. Bu sırada basının yoğun ilgisi nedeniyle izdiham yaşandı. Aileler, çocuklarının resimlerini gösterdikleri bakanlardan yardım istedi. Çocukların geri getirilmesi için hükümet olarak her türlü çalışmayı yapacaklarını vurgulayan Atalay, "Amacımız sadece sizin çocuklarınızı değil, daha önce gidenleri de dağdan indirmek" dedi. Bakanlar, BDP'li Büyükşehir Belediyesi'ne de sürpriz bir ziyaret geçekleştirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hayata, eve siyasete dönüş!'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN