Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara Ruhani'yi ağırlıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaretler için Ankara'da bulunan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi Çankaya Köşkü'nde törenle karşıladı.

Giriş Tarihi: 9.6.2014 11:23 Güncelleme Tarihi: 9.6.2014 11:59
Ruhani'yi taşıyan makam aracına Çankaya Köşkü'ne girişinden tören alanına kadar Türkiye ve İran bayrakları ile tarihteki 16 Türk devletini temsil eden bayrakları taşıyan atlılar eşlik etti. 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşlarının çalındığı törende Ruhani, Türkçe "Merhaba asker" diyerek onur kıtasını selamladı.

Gül ve Ruhani, törenin ardından Büyük Şeref Kapısı önünde basın mensuplarına poz verdi. Karşılama töreninin ardından Gül ve Ruhani bir süre Çankaya Köşkü'nün balkonundan Ankara'yı seyretti.

Törene Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Erkan Ala, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı katıldı.

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Gül ve Ruhani ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Görüşmeler, İran'a nükleer programından dolayı uygulanan ambargonun kalkmasıyla birlikte iki ülke arasında ticaret hacmini 2015 yılında 30 milyar dolara çıkartma hedefiyle yapılacak. Türkiye-İran Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi de Ruhani ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın imzaları ile kurulacak.

HEDEF 30 MİLYAR DOLAR

Ruhani'nin ikinci durağı ise Başbakanlık olacak. Erdoğan ve Ruhani'nin başkanlığında, iki ülkenin bakanlarının da katılımıyla kurulacak olan konsey ilk toplantısını yapacak. Ziyarete, 30 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi damgasını vursa da ikili siyasi ilişkiler, enerji alanında işbirliği ve bölgesel gelişmeler de ele alınacak. Suriye konusunda istişarede bulunulacak.

Resmi ziyaret gerçekleştiren yabancı liderlerin programları Anıtkabir ziyareti ile başlasa da Ruhani, Anıtkabir'e gitmeyecek. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, AA'ya açıklamasında Türkiye ile İran arasında cumhurbaşkanları düzeyindeki protokolleri uygulama geleneğinde anıt mezar ziyaretlerinin yer almadığını bildirdi.

1996'DAN SONRA İLK RESMİ ZİYARET

İran'da bir yıl önce cumhurbaşkanlığına seçilen ve Ağustos ayında göreve başlayan Ruhani, Türkiye'ye ilk ziyaretini gerçekleştirecek. Öte yandan İran'dan Türkiye'ye Cumhurbaşkanı düzeyinde son resmi ziyaret 1996'da gerçekleşmişti. İran'ın Dördüncü Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in daveti üzerine resmi ziyaret için Ankara'ya gelmişti.

RUHANİ: TÜRKİYE, ÖNEMLİ BİR KOMŞU

Türkiye'ye ilk resmi ziyarette bulunmak amacıyla yola çıkan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ankara'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada Türkiye'yi "önemli bir komşu" olarak niteledi. Ankara'da Suriye ve Irak'ı görüşeceğini de anlatan Ruhani, "İran terörizm ve aşırılıkla mücadele politikasını destekliyor ve bunun için uygun yolları Türkiye'deki mevkidaşlarımız ile görüşeceğiz" şeklinde konuştu.

İran medyasına göre, Ankara ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Ruhani'ye Dışişleri, Yol ve Kentsel Planlama, Petrol, İletişim Teknolojileri, İç, İstihbarat, Kültür ve İslami Rehberlik ile Ekonomik İşleri'nden sorumlu Bakanlar eşlik edecek.

Hasan Ruhani, Ankara'ya hareketinden önce havaalanında yaptığı a açıklamada Türkiye'nin bölgede önemli bir ülke olduğunu belirterek "Hükümet, başta Türkiye olmak üzere tüm komşularıyla ilişkileri güçlendirmek istiyor" dedi.

İran'da yeni yönetimin göreve başlamasından bu yana Türkiye ile karşılıklı olarak ziyaretlerin yapıldığını anlatırken özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran ziyaretine vurgu yapan Ruhai, Erdoğan'ın ziyareti sırasında ilişkilerin düzeyini yükseltilmesine karar verildiğini anımsattı.

Ankara'da görüşmeler sırasında Suriye ve Irak'ın ele alınacağını da söyleyen Ruhani bunun yanı sıra Filistin, Kuzey Afrika ve tüm Ortadoğu'nun da görüşüleceğini söyledi. Ruhani "İran terörizm ve aşırılıkla mücadele politikasını destekliyor ve bunun sağlanması için uygun yolları Türkiye'deki karşıtlarımız ile görüşeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara Ruhani'yi ağırlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN