Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 9.6.2014 19:12 Güncelleme Tarihi: 9.6.2014 21:43
Başbakan Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Ruhani görüşmesi sonrasında açıklama yapıyor.

İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları

- Ruhani seçildiğinden beri ilişkilerimiz ivme kazandı.

-Göreve geldiğimizden beri ticaret rakamları 10 kat arttı.

- 30 milyar dolar hedefini yakalamak istiyoruz.

O BAYRAĞI İNDİRENİN ÇOCUK OLMASI BİZİ İLGİLENDİRMEZ

- Bu bayrak indirilme mevzusu için söyleyebileceğim en şiddetli cümle neyse benden duyun. Bu bayrağı indirenin çocuk olması bizi ilgilendirmez. Biz o komutan dahil olmak üzere soruşturma başlattık. O çocuğu oraya gönderenler de bunun hesabına verecek. orada görevli olan askerdir komutandır, hepsi bedelini ödeyecek.

SURİYE MESELESİ VE İRAN'LA FİKİR AYRILIĞI

Ruhani: Görüşmelerimizde Suriye ve diğer bölge ülkeleri ile görüştük, Suriye'de olan bizce istikrar için önemli bir adımdı çünkü Suriye'nin önünde uzun bir süre vardır, bizim için önemli olan Suriye'de kanın durmasıdır.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin açıklamasından öne çıkan başlıklar

Bölgesel işbirliğimi arttırmak konusunda karar aldık. Yatırım konusunda gerekli kolaylıklar sağlanacaktır. Yüksek düzeyli ilk toplantı bugün yapıldı. Sayın Başbakan ve ben bu toplantıda gündemde olan sorunları gözden geçirdik. Amacımız şudur: 2 ülke kararlıdırlar. 2 güçlü ülke olarak ekonomik hedefler, ticari yatırımlar konusunda, bilimsel ve kültürel konularda ikili ilişkileri ile ilgil çeşitli alanlarda ilişkilerimize karar verdik. Enerji alanında bazı pürüzler vardı. 2 ülke enerji bakanların oturup görüşmesi lazım. İran'ın güney kısmı ve serbest sularını, Karadeniz'e ve Akdeniz'e bağlamaya karar verdik. Bankacılık konusundaki işbirliğini artırmak için de kolaylıklar yapılmasına karar verdik.

İkili ilişkiler dışında bölgesel konularda görüş yaptık. Her iki tarafın amaçları aslında ortaktır. Çok yakın düşüncelerimiz olan konularda ilişkilerimizi artırmaya karar verdik.

AMAÇ 30 MİLYAR DOLAR

Ziyaretini iki ülkenin ilişkilerinde bir dönüm noktası olarak nitelendiren Ruhani, "İki ülkenin amacı ticari ilişkilerini 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarmaktır. Bu da bugün aldığımız kararlarla ve alacağımız kararlarla inşallah gelecek yıl yerine getirilecektir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN