Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öcalan'dan 'bayrak' açıklaması

Giriş Tarihi: 9.6.2014 21:53
PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan, bugün görüştüğü HDP heyeti aracılığıyla gönderdiği mesajda "Tarihi bir aşamadayız, başarılı olacağımıza inanıyorum" dedi. Öcalan, Diyarbakır'da Türk bayrağının indirilmesini de 'provokasyon' olarak nitelendirdi ve olayın aydınlatılmasını istedi.

HDP heyetiyle PKK lideri Abdullah Öcalan'ın daha önce İmralı'da çektirdiği fotoğraflar yayınlanmıştı.

Lice'de yaşanan son olayların ardından, İmralı'da bugün kritik bir görüşme gerçekleşti.

Pervin Buldan, İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder'den oluşan HDP heyeti ile görüşen PKK lideri Abdullah Öcalan, "çözüm sürecine devam" mesajı verdi.

Öcalan'ın mesajı, görüşmenin ardından HDP'den yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu.

Öcalan; "Tarihi bir aşamadayız, başarılı olacağımıza inanıyorum" dedi ve "Demokratik çözüm umudu, kalıcı barış sağlanana kadar korunmalı" ifadelerini kullandı.

"Somut çalışmalara başlandığını gözlemliyorum"

Öcalan, son günlerde yaşanan olayların büyük sıkıntı yarattığını söyledi ancak, gelinen aşama için daha önce kullandığı "umut verici bir başlangıç" sözlerini de tekrarladı ve bu umudunun somut gelişmelerle birlikte sürdüğünü söyledi:

"Yeni aşamanın hayata geçirilmesi için yoğunlaşmam ve umudum aynı kararlılıkla sürmektedir. Bir önceki görüşmemizde her iki tarafı da süreci zorlayıcı gelişmelerden ve provokasyonlara zemin hazırlayacak durumlardan kaçınmaları konusunda duyarlı olmaya çağırmıştım. Bu çağrımı yineleyerek her iki tarafın da anlamlı bir çatışmasızlık durumuna mutlak bir şekilde saygı göstermesini beklemekteyim. Son dönemde yaşanan olaylar süreci zorlamaktadır. Ve büyük sıkıntı yaratmaktadır. Bu sıkıntıları aşma konusunda hep birlikte büyük bir kararlılık ve sağlam bir barış iradesini göstermek durumundayız. Geldiğimiz aşamanın umut verici bir başlangıç olduğunu söylemiştim. Bu gün itibariyle bu umudumun çözüme dönük somut çalışmalara dönüşmeye başladığını gözlemlemekteyim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öcalan'dan 'bayrak' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN