Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sorumlusu kimse bedelini ödeyecek'

Giriş Tarihi: 10.6.2014

"Çocuk da olsa kutsalımız bayrağı indiremez. Onu oraya gönderenler de bedelini ödeyecek"

Başbakan Tayyip Erdoğan, Lice'deki olaylar gerekçe gösterilerek düzenlenen eylem sırasında Diyarbakır İkinci Hava Kuvvet Komutanlığı gönderinde bulunan Türk bayrağının indirilmesine sert tepki gösterdi. "Çocuk da olsa kutsalımız olan bayrağı indiren bedelini öder" ifadesini kullanan Erdoğan, olaylarla ilgili teftişlerin başladığına dikkat çekerek, "Bu teftişten sonra askerdi, komutandı bunun bedelini ödeyecek" diye konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, iki ülke arasındaki görüşmelerin tamamlanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Diyarbakır'daki olaylarla ilgili bir soru üzerine şu değerlendirmelerde bulundu:
EN ŞİDDETLİSİ NEYSE ONU DUYUN: İkinci Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda bayrak indirilmesi konusu ile ilgili olarak, söyleyebileceğim en şiddetli neyse onu benden duymuş olun.
ONU GÖNDEREN DE ÖDEYECEK: Teftiş başlatıldı. Oradaki komutanlar da bu teftiş içindedir. Bu hadiseyi yapanın çocuk olması da önemli değil. Bedeli neyse onu oraya gönderenler de, o da bedelini ödeyecektir.
KARŞILIKSIZ KALMAZ: Çocuktur diye bizim kutsalımıza saldırmasına sessiz kalmamız mümkün değil. Direğe tırmanıyor. Bu teftişten sonra askerdi, komutandı bunun bedelini ödeyecek. Çocuk olması bizi ilgilendirmez. Bayrağı indirme mahareti gösteriyorsa bu karşılıksız kalmaz.
ÇÖZÜME KARŞI ADIMLAR: Bu olaylar, çözüm sürecini ortadan kaldırmak için atılan adımlardır. Bu provokasyonlara karşı milletçe dik durmamız lazım. Annelerin ortaya koyduğu tavrı, Tokat'ta vatandaşın tavrını bölgedeki insanların ve herkesin göstermesi gerektiğini söylüyorum. Yol kesmek eşkıya işidir, terörist işidir. Milletin huzurunu kimsenin bozmasına izin vermeyiz.
İŞBİRLİĞİNİN GELİŞMESİNİ İSTİYORUZ: (İranla) Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Gerçekten verimli toplantılar oldu. Bu vesile ile bugün sayın cumhurbaşkanımız ile görüşmede imzalanan 10 anlaşmanın da hayırlı olmasını diliyorum. Kurulan mekanizmanın ilk toplantısı oldu. İran ve Türkiye bu toprakların en köklü iki devleti. İki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesi karşılıklı isteğimizdir. Bugün bu toplantıda özellikle tercihimiz ticaret anlaşması ile ilgili yarın yazılı olarak alınacak belgeyi de Meclis kapanmadan alacağımız karar ile anlaşmayı da başlatıyoruz.
SURİYE, IRAK VE MISIR GÖRÜŞÜLDÜ: Bölgesel konuları da görüşmelere ilave ettik. Gerek Suriye, gerek Irak, gerekse Mısır'daki konuları ele aldık

'İLİŞKİLERDE DÖNÜM NOKTASI'


İran Cumhurbaşkanı Ruhani, toplantının ikili ilişkilerde bir dönüm noktası olduğunu söyledi. İki ülke arasında her konuda ilişkileri daha ileri taşıyacak bir irade olduğunu ifade eden Ruhani, Suriye başta olmak üzere bölgede artan şiddete ve aşırı uç terörist gruplara dikkat çekti. Ruhani, "İki ülke şiddet ve aşırılıkla mücadele konusunda hazır, böyle bir irade gösteriyor. Bu işbirliği şiddet ve aşırılıklarda mücadele konusunda çok önemli olacak" dedi. Ruhani Suriye'de şiddet ve çatışmanın bir an önce bitmesini, terörist grupların bölgeden çıkarılmasını ve Suriye'nin barışa kavuşmasını istediklerini söylerken, "Seçimlerden sonra Esad'ı tebrik ettim" diye konuştu.

ERDOĞAN VE RUHANİ BAŞBAKANLIK'A AYNI ARAÇLA GELDİ


Başbakan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün önce Ankara Palas'ta çalışma yemeği yedi. İki lider, daha sonra Ruhani'nin makam aracıyla Başbakanlık Merkez Bina'ya geçti. Tokalaşarak gazetecilere poz veren Ruhani ve Erdoğan, burada baş başa görüştü. İki lider, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısına da başkanlık etti. Erdoğan ve Ruhani, temasların ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sorumlusu kimse bedelini ödeyecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN