Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan IŞİD açıklaması

Giriş Tarihi: 11.6.2014 18:43 Güncelleme Tarihi: 11.6.2014 21:19
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu konuşmasından satır başları:

- Musul'daki diplomatik misyonumuzun güvenliği her şeyden önce Irak devletinin sorumluluğu ve o devletin devlet olmasının gereğidir.

- Vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde halel geldiğinde bunun karşılıksız kalması mümkün değildir. Türkiye'nin kudretini kimse test etmeye kalkmamalıdır.

- İlk andan itibaren istihbarat birimlerimiz, güvenlik görevlilerimiz ve diplomatlarımız bütün kanalları kullanarak vatandaşlarımızın ve görevlilerimizin sağlıkları ve selametleri konusunda her türlü tedbiri almışlardır. Şu dakika itibariyle de sağlıklarından ve güvenliklerinden belli ölçülerde haberdarız.

- Vatandaşlarımıza, görevlilerimize gelebilecek herhangi bir zarar en şiddetli şekilde mukabele görür. O bakımdan herkesin bunu da göz önüne alarak bizden ve bizim kudretimiz, vatandaşlarımızın güvenliği konusunda alacağımız tedbirlerden de şüphe etmemesi iktiza eder.

- Biz riskler yükseldiğinde her zaman olduğu gibi tahliye talimatı gönderdik iki gün önce gece ancak çatışmaların yoğunlaşması sebebiyle nihai tahliyenin güvenlik içinde yapılabilmesi için kararı oradaki arkadaşlarımızın takdirine bıraktık. Çünkü Irak merkezi hükümeti de yerel otoriteler de 8 görevlimizin güvenlik şartları temin edilmeden tahliyesinin dışarıda doğuracağı risk, içerde kalmaları riskinden daha yüksek olduğu bilgisini bize ilettiler. Çünkü sokak sokak süren çatışmalar vardı ve aralarında aile mensuplarının da olduğu böylesine hassas bir grubu bulundukları yerden çıkarmak daha büyük bir risk ifade ediyordu.

"KARŞILIKSIZ KALMAYACAK"

Gerek Irak ve Suriye bilsinklerki vatandaşlarımıza herhangi bir zarar gelirse bu karşılıksız kalacak değildir. Vatandaşlarımıza gelebilecek herhangi bir zarar gelirse bizim kudretimizden şüphe edilmemesi gerekir. Bu vatandaşlarımızın hemen evlerine dönmesi için tüm kontroller yapılıyor. Hükümetimiz adına telefonla görüşme yapabildik.

49 PERSONEL VARDI

- Dışişleri Bakanlığı, IŞİD mensuplarının Musul'daki başkonsolosluk yerleşkesine baskın gerçekleştirerek personeli yerleşkeden çıkardığını ve şehrin başka bir bölgesine naklettiğini, olay sırasında yerleşkede başkonsolos dahil 49 personel ve bazı aile fertleri bulunduğunu açıkladı.

SANTRALDEKİ REHİN İŞÇİLER

- Diğer taraftan, Musul'un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde de 31 vatandaşımız aynı grup tarafından rehin alınmış olup, vatandaşlarımızın serbest bırakılması için çalışmalar devam etmektedir. Türkiye, dost ve kardeş Irak'taki mevcut durumdan derin kaygı duymakta, ülkede barış ve istikrarın bir an önce tesis edilmesini temenni etmektedir. Diğer taraftan, diplomatik misyonumuza ve vatandaşlarımıza karşı gerçekleştirilen saldırıları şiddet ve nefretle kınıyoruz. Başkonsolosluk personeli ve vatandaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında sessiz kalmayacağımızın, gereği neyse yapılacağının herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir."

KRİZ MERKEZİ KURULDU

Dışişleri Bakanlığı'nda Musul Başkonsolosluğu personelinin durumları takip etmek için kriz merkezi kuruldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Musul'daki son gelişmeler çerçevesinde Bakanlığımız bünyesinde vatandaşlarımızın ve Musul Başkonsolosluğumuz personelinin durumlarını takip etmek üzere 24 saat görev yapacak şekilde Kriz Merkezi kurulmuştur. Kriz Merkezi'ne vatandaşlarımızın ulaşabileceği telefon numarası : +90 312 2922950; faks numarası: +90 312 2877949, eposta adresi: kriz@mfa.gov.tr'dir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan IŞİD açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN