Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PKK'yı terör listesinden çıkaracaklar

Avrupa'da politikacıların PKK'yı Avrupa Birliği'nin terör listesinde çıkarmak için uğraştığı bildiriliyor.

Giriş Tarihi: 11.6.2014 10:38
Kuzey Irak'ta yayımlanan Rudaw gazetesine göre, Kopenhag kaynaklı haberinde Avrupa'daki bazı politikacılar, PKK'ya yapıştırılan "terörist" etiketinin, ciddi müzakereleri ve Türkiye'nin Kürtleri için bir siyasi çözümün bulunması çabalarını baltaladığını savunarak PKK'nın AB'nin terör listesinden çıkarılması gerektiğini öne sürüyor.

Rudaw'nun geniş haberinde görüşlerini yansıttığı, çok saydıa Avrupalı politikacıdan Hollandalı sosyalist milletvekili Harry van Bommel, "PKK'yı listeden çıkarılması, Türkiye ile Kürtler arasında güven tesis edilmesinde önemli bir adım olacak" derken Danimarkalı milletvekili Nikolaj Villumsen ise "Türk devleti bile örgüt ile buluşurken PKK'yı terörist olarak nitelemek saçmadır" görüşünü dile getirdi.

Türkiye'nin AB müktesebatına uyumunu gözleyen EUTCC örgütü ise, PKK'nın listeden çıkarılmasını destekliyor. EUTCC Başkanı Kariae Westrheim, PKK'nın listede bulunmasının "Avrupa'daki Kürt toplumları, iyi tanına Kürt diplomatları ve politikacıların suçladığı, avlandığı ve gözaltına alındığı bir politikayı yarattığını" düşünüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'yı terör listesinden çıkaracaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN