Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kimse kudretimizi test etmesin'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul'daki gelişmelerle ilgili olarak, "Vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde halel geldiğinde bunun karşılıksız kalması mümkün değildir. Türkiye'nin kudretini kimse test etmeye kalkmamalıdır" dedi.

Giriş Tarihi: 12.6.2014
New York'taki temaslarını iptal eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'ye dönüş yapmadan önce IŞİD militanlarının Musul'daki Türk Başkonsolosluğu'na yaptığı baskın hakkında basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Musul'daki diplomatik misyonumuzun güvenliğinin her şeyden önce Irak devletinin sorumluluğu ve o devletin devlet olmasının gereği olduğunu belirten Davutoğlu, "İlk andan itibaren bütün kanalları kullanarak vatandaşlarımızın ve görevlilerimizin sağlıkları ve selametleri konusunda her türlü tedbiri aldık. Şu dakika itibariyle de sağlıklarından ve güvenliklerinden belli ölçülerde haberdarız. Vatandaşlarımıza, görevlilerimize gelebilecek herhangi bir zarar en şiddetli şekilde mukabele görür. O bakımdan herkesin bunu da göz önüne alarak bizden ve bizim kudretimiz, vatandaşlarımızın güvenliği konusunda alacağımız tedbirlerden de şüphe etmemesi iktiza eder." dedi. Türkiye'nin ilk defa böyle bir krizle karşılaşmadığını hatırlatan Davutoğlu, riskler yükseldiği için Musul Başkonsolosluğu'na iki gün önce tahliye talimatı gönderdiklerini belirterek, "Ancak nihai tahliyenin güvenlik içinde yapılabilmesi için kararı arkadaşlarımızın takdirine bıraktık. Çünkü çatışmalar vardı ve aralarında aile mensuplarının da olduğu böylesine hassas bir grubu bulundukları yerden çıkarmak daha büyük bir risk ifade ediyordu" dedi.

'GEYARA'DA 31 TÜRK REHİNE VAR'
Dışişleri Bakanlığı'nın Musul Başkonsolosluğu'nda baskın anında 49'u personel toplam 54 kişinin bulunduğu belirtilen açıklamasında, "Musul'un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde de 31 vatandaşımız aynı grup tarafından rehin alınmış olup, vatandaşlarımızın serbest bırakılması için çalışmalar devam etmektedir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kimse kudretimizi test etmesin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN