Köşk'te dev zirve

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün çağrısı üzerine Çankaya Köşkü'nde saat 19.00'da zirve toplantısı yapıldı.

Giriş Tarihi: 12.6.2014 00:57 Güncelleme Tarihi: 12.6.2014 09:45
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Musul'daki gelişmelerin ele alınacağı zirve toplantısı, Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Yaklaşık 2 saat 45 dakika süren kritik zirve sonrası herhangi bir açıklama yapılmadı. Saat 19.00'da başlayan toplantı 21.45'te sona erdi.

Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katılı.

Orgeneral Özel, Atalay, Koru ve Fidan, saat 19.00'dan önce Çankaya Köşkü'ne gelirken, Başbakan Erdoğan saat 19.55'te Cumhurbaşkanlığı'na giriş yaptı.

İLK TOPLANTI BAŞBAKANLIK'TA

IŞİD'in Musul'daki Türk konsolosluğuna girmesi ve diplomatlar ile çalışanları rehin alması üzerine ilk toplantı Başbakanlık'ta yapıldı. Yaklaşık 3 saat süren kritik görüşmede Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'la görüştü. Görüşmeye Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk de katıldı. Görüşmenin ardından yapılan ilk açıklamada, "Gelişmeler yakından takip ediliyor, açıklamayı Dışişleri yapacak. Türkiye kendi çıkarları doğrultusunda kendi üzerine düşeni yapacak" denildi.

DAVUTOĞLU ZİYARETİNİ YARIDA KESTİ

Aynı saatlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru'yu Köşk'e çağırdı ve gelişmelerle ilgili bilgi aldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yaşanan olaylar sonrası New York ziyaretini yarıda kesip Türkiye'ye geri dönmek üzere yola çıktı.

BÜLENT ARINÇ: KAYGI VERİCİ

Gazetecilerin Irak'taki son gelişmeler üzerine sorularını yanıtlayan Arınç, "Musul'da yaşananlar kaygı verici, takip ediyoruz" dedi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin yanlış politikaları olduğunu kaydeden Arınç, "Musul'un böylesine aşırı bir örgütün denetimine geçmesine ve yasadışı örgütlenmelerin güç kazanmasına Türkiye müsaade etmeyecektir" dedi. Arınç, kaçırılan Türk kamyon şoförlerinin de takip edildiğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak'ta IŞİD'in Musul'u ele geçirmesine ilişkin, "Boşluk bırakmamak lazım. Bırakırsanız bu tür şeylerle doldurulur. Defakto gelişmelere müsaade edilemez" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köşk'te dev zirve
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN