Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Paralel Center'da kaçak işçi skandalı

Samanyolu Medya Grubu için yapılan 17 katlı inşaat, kaçak yapılaşma ve proje ihlali nedeniyle mühürlenmişti. İşçilerin istifa etmiş gibi gösterilerek işten atılıp, kaçak çalıştırıldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Gülen örgütüne ait Samanyolu Medya Grubu'na ait tüm kanalların yer alacağı Samanyolu Medya Center için 2011'de İstanbul Ümraniye'de bir arazi tahsis edildi. Saray Mahallesi Akçakoca Caddesi'nde bulunan alan için 3 Mayıs 2011 tarihli inşaat izni alındı. İnşaatın yapımını da Özgün Işık Grubu Ortaklık Girişim İşletmesi üstlendi. Toplam 17 kattan oluşan merkezde, stüdyolar için yer altında 9 kat ayrıldı. Üst katlarda ise yönetim ve çalışma ofisleri yer alacaktı. Grubun TV kanal sayısını 6'dan 10'a yükseltecek olan merkezin yeni binası bölgenin en yüksek binalarından biri olacaktı. İnşaatla ilgili belediyeye yapılan şikayetlerin artması üzerine Ümraniye Emlak İstimlak Müdürlüğü bir rapor hazırlayarak Yapı Kontrol Müdürlüğü'ne gönderdi. İncelemelerin ardından ekipler 22 Mayıs günü inşaatı mühürledi.

'İŞSİZLİK MAAŞI DA ALAMADIK'
İnşaatın mühürlenmesinin ardından bir skandal daha yaşandı. İnşaatta çalışan işçilerin iddialarına göre mühür olayından 1 gün önce işçiler işten çıkarıldı. Buna rağmen ay sonuna kadar çıkarıldıklarından habersiz şekilde çalıştırılan işçilerden biri, Türkiye İş Kurumu'ndan aldığı hizmet döküm evrakında, işten çıkarılma gerekçesi olarak '03' kodu gösterildiğini görünce şaşkına döndü. Yani "Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi" yaşanmış, diğer bir deyişle işçiler 'istifa' etmişti. Oysa tüm bu yaşananlardan habersiz olan işçiler, ay sonuna kadar çalışmaya devam etti. Maaşlarının ödenmediğini iddia eden ve işten çıkarıldıkları halde habersiz şekilde çalıştırılmalarına isyan eden yaklaşık 30 işçi inşaatın önünde eylem yaptı. Çoğu Ordu, Bayburt, Adıyaman ve Şanlıurfalı olan işçilerin 3 ila 9 bin lira arasında alacakları var. Kalıpçı T.K., "8 bin 800 lira alacağım var. İşten çıkarıldığımı, kredi için bankaya gittiğimde öğrendim" dedi. 3 çocuklu Ordulu kalıp ustası M.T. ise bir çocuğunun yurt parasını 3 aydır ödeyemediğini, diğerinin de hasta olduğunu anlattı. M.T., "Tazminat ödememek için çalışırken çıkışımı vermişler" dedi. Bir başka işçi eşinin ameliyat olması gerektiğini söyledi. İşçi A.B. de "Çıkışım��z verildiği için İşkur'dan işsizlik maaşı da alamıyoruz. Bizi 30'una kadar çalıştırdılar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paralel Center'da kaçak işçi skandalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN