Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşler'den Avusturya bakanına sert cevap

Giriş Tarihi: 13.6.2014 19:48
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz'un Başbakan Erdoğan'ın Avusturya'ya gerçekleştireceği ziyarete ilişkin açıklamalarıyla ilgili, "Öncelikle nezaketsiz bir açıklama olduğunu, diplomatik kurullara çok uymadığını düşünüyorum. Başbakanımız nerede ne konuşacağına kendisi karar verir ve kimsenin onun ne konuşacağına karar verme yetkisi ve haddi bulunmamaktadır dedi.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Türkiye Kamerun Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı'na katıldı. İşler, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazeteci, Başbakan Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde Avusturya'ya yapacağı ziyareti hatırlatarak, "Bu ziyaret öncesinde Avusturya Dışişleri Bakanından açıklama geldi. Entegrasyonun önemli olduğunu söyledi. Burada Almanya'daki gibi bir konuşma olursa da Avusturya'da yaşayan Türklerin zararına olacağı yönünde bir açıklaması oldu. Bu açıklamayı siz nasıl değerlendiriyorsunuz? şeklindeki sorusu üzerine İşler, "Bildiğiniz gibi bizim Avrupa'da yaşan milyonlarca insanımız var. Dolayısıyla zaman zaman orada yaşadıkları yerlerde ziyaret ediyoruz. Sayın Başbakanımız da geçmiş yıllarda biliyorsunuz çeşitli defalar ziyaretlerde bulundu. Oradaki Türk toplumuyla bir araya geldi. Kapalı toplantı salonlarında toplantılar yapıldı. Kalabalık insan topluluklarına hitap etme fırsatı buldu. En son bildiğiniz gibi Almanya'da bir ziyaret gerçekleştirdi. O zaman da Almanya'ya yapacağı ziyaret öncesinde de yine Alman bazı siyasetçiler tarafından da ziyaretle ilgili değerlendirmeler yapıldı. Şimdi dün baktık Avusturya Dışişleri Bakanının da bir açıklaması olmuş. Eğer bu açıklamalar basına yansıdığı şekliyle doğruysa ki şu ana kadar bir yalanlama gelmemiştir. Öncelikle nezaketsiz bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Diplomatik kurullara çok uymadığını düşünüyorum dedi.

"BAŞBAKANIMIZ NEREDE NE KONUŞACAĞINA KENDİSİ KARAR VERİR

"Sayın Başbakanımız dünyanın tanıdığı bir devlet adamıdır. 12 yıllık Başbakanlığı söz konusudur diyen İşler, "Nerede, ne konuşacağına kendisi karar verir ve kimsenin onun ne konuşacağına karar verme yetkisi ve haddi bulunmamaktadır. Bunun bilinmesinde fayda görüyorum. Sayın Başbakanımız gittiği her yerde verilmesi gereken en doğru mesajı her zaman vermiştir. Bunun son örneğini de Almanya'ya gittiğinde vermiş olduğu mesajlardan görüyoruz. Bizler yurtdışında yaşayan kardeşlerimizin, Türklerin bulundukları ülkelerdeki biz onlara artık Avrupalı Türkler diyoruz. Hayata her alanda ciddi katılım sağlamaları için elimizden gelen desteği veriyoruz şeklinde konuştu.

Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nın 2010 yılında kurulduğunu hatırlatan İşler, "Zaten Yurtdışı Türkler Başkanlığı da orada sahipsiz olan bu Avrupalı Türklerin ve başka coğrafyadaki Türklerin ve soydaş akraba topluluklarının bir yerde abisi konumunda. Onlara yol gösterici konusunda vazife icra ediyor. Biz Yurtdışı Türkler Başkanlığı olarak da oradaki vatandaşlarımızın bulundukları topluma siyasi katılımları ekonomi hayata katılımları, sosyal hayata katılımları, kültürel alana katılımları konuları konusunda gerekli desteği veriyoruz. Orada yaşayan insanların bulundukları ülkedeki dillerini akıcı bir şekilde konuşmaları ama aynı zamanda Türkçe'yi unutmamaları gerektiği konusunu da ifade ediyoruz. Başbakanımızın Avusturya'da yapacağı konuşmalar da muhtemelen bu çerçevede olacaktır. İnşallah ziyaret gerçekleşirse de sayın Başbakanımızın orada bulunan Türk vatandaşlarımıza ne tür mesajlar vereceğini herkes görecektir ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşler'den Avusturya bakanına sert cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN