Maliki’nin akıbeti ne olacak?

Giriş Tarihi: 13.6.2014 13:22
A Haber'de Nihan Günay'ın sunduğu Medya Dünyası'na konuk olan Euronews İstanbul Temsilcisi Bora Bayraktar, IŞİD'in hedeflerinin ne olduğu konusunda ve Maliki'nin çabuk teslimiyeti hakkında açıklamalarda bulundu.

"SÜNNİLERİN ÇOĞUNLUKTA OLDUKLARI BÖLGELERE İLERLİYORLAR"

"İlerledikleri yerlere bakarsak bunlar hep Sünnilerin çoğunlukta olduğu yerler ve son 10 yıla bakarsak Amerika işgaline karşı direnişin en güçlü ve yoğun olduğu yerler. Tikrit, El Ambar, Felluce ve Saddam Hüseyin'in mezarının olduğu bölge Sünnilerin fazla olduğu yerler. Halihazırda yeni çıkmış bir hareket değil bu. Son 6 ayda Sünnilerin Maliki yönetimine karşı başından beri çok ciddi itirazları vardı. Felluce'nin girişinde çadırlar kurmuşlardı. Maliki bu çadırları yaktı ve iş ciddi boyutlar kazandı. O günlerde Bağdat'a gittim. Bağdat'ın girişinden merkeze kadar 300-500 metrede bir kontrol noktaları bulunuyordu ve buralarda Şii sembolleri vardı. Sünnilere karşı inanılmaz bir meydan okuma söz konusu. Dolayısıyla Sünnilerin bu noktalarda mezhepsel ve yaşamsal tehdit algılarında kendi alanlarını kontrol altına almak istiyorlar. Yarın öbür gün bölgenin kabul edebileceği bir lider ya da isimle de ortaya çıkabilirler. Bu bir koalisyon. Şu anda burada itici güç IŞİD. Onlar insanları mobilize ediyor, insanları kendi taraflarına çekiyorlar. Eğer kontrolü artırırlarsa bunlara katılım daha da fazla olacaktır. Sünni taban üzerinden yürüyecekler."

MALİKİ'NİN AKIBETİ NE OLACAK?

"Bağdat'ın demografik yapısı savaştan sonra değiştiği için Sünniler burada çok dışlandılar. Bağdat'ta tutunma şansları olur mu bilemeyiz. Maliki çok güçlü bir lider değil. Seçimlerden sonra yarı yarıya bir pozisyonda aylar sonra hükümet kurabilmişti. Şimdi onun tekrar başa gelmesini istemeyenler çok fazla. Kürtler, Sünniler istemiyor. Irak politikası o kadar yozlaşmış ki Maliki milletvekillerine para ödeyerek hükümetine destek satın alan bir lider durumunda. Seçimlerde tek başına hükmet kuracak gücü yok. Maliki, ya çok güçsüz olduğu için gerçekten Musul'u bırakmak zorunda kaldı ya da merkezi yönetimde sorun yaşayan Kürtlere karşı bir tehdit koymaya çalışıyor ve Kürt bağımsızlığını baltalamak için yanı başına IŞİD'i yerleştirme düşüncesi de olmuş olabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliki’nin akıbeti ne olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN