Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Afrika'ya umut oldu

Başbakanlık AFAD Orta Afrika Cumhuriyetinde yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Çad ve Kamerun'a sığınan 2 milyonu aşkın Müslüman mülteci için 55 ton yardım malzemesi gönderdi.

Giriş Tarihi: 13.6.2014 11:05 Güncelleme Tarihi: 13.6.2014 11:07
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan iç karışıklık yüz binlerce sivili göçe zorladı. 2 Milyonu aşkın Müslüman, Çad ve Kamerun sınırında kurulan kamplara yerleştirildi. İlaç, gıda ve barınma sıkıntısı yaşayan mültecilerin yardımına Türkiye yetişti. AFAD koordinasyonundaki sivil toplum kuruluşları, mülteciler için 55 ton yardım malzemesi gönderdi.

AFAD'tan yapılan açıklamada gönderilen yardım malzemeleri arasında, temel ihtiyaç maddeleri, çözük bezi, bebek maması, ilaç ve çadırların olduğu bildirildi.


"YARDIM UÇAĞI TÖRENLE KARŞILANDI"

İstanbul'dan havalanan insani yardım malzemesi yüklü kargo uçağı Çad'ın başkenti N'djamena'nın Uluslararası Hassan Djamouss Havalimanına iniş yaptı. Yardım uçağımız Türkiye'nin Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas ve Türk Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri tarafından törenle karşılandı.

Türkiye'nin Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas başkanlığında birde koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda barınma merkezlerinin ihtiyaç analizleri yapılarak hangi kampa hangi yardım malzemelerinin ulaştırılacağı değerlendirildi. Toplantının ardından AFAD'a bağlı ekipler Çad'ın başkenti N'djamena yakınlarındaki 5 bin kişinin kaldığı Zafaya kampını ziyaret etti ve ihtiyaçları yerinde belirledi.

AFAD ilerleyen günlerde ÇAD'a bulunan diğer kampların ziyaret edileceğini ve yardım malzemelerinin dağıtımını sağlayacağı kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Afrika'ya umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN