3 koldan Bağdat'a ilerliyorlar

IŞİD militanlarının Irak'ın başkenti Bağdat'a ilerleyişi sürüyor. Obama, "IŞİD'e müdahalede hiçbir olasılığı dışlamıyoruz" derken, Ayetullah Ali Sistani de Iraklı Şiiler'e IŞİD'e karşı cihat çağrısı yaptı

Irak'ta Başbakan Nuri el Maliki yönetiminin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli terör örgütünün ilerleyişi karşısında çaresizliği sürüyor. Üstelik, Felluce, Musul ve Tıkrit gibi kentleri direnişle karşılaşmadan alan IŞİD, başkent Bağdat'ı da tehdit ediyor. Son gelişmelerin ardındansa Irak'ın Şii-Sünni ve Kürt bölgelere ayrılma ihtimali açıkça dillendiriliyor.

OBAMA: ABD ASKERİ GİTMEYECEK

ABD Başkanı Barack Obama, önceki gün yaptığı açıklamada, "IŞİD'e müdahalede hiçbir olasılığı dışlamıyoruz" dedi. Obama dün ise "ABD askerlerini savaşa tekrar göndermeyeceğiz ama, yardım için birçok seçenek hazırlanmasını istedim. Iraklılar'ın birlikte çalışmaya hazır oldukları konusunda bize güvence vermediği bir ortamda, ABD kendini askeri eylem içine sokmayacak" ifadesini kullandı. Seçeneklerden birinin, insansız hava araçları ile IŞİD'e saldırı düzenlenmesi olabileceği belirtiliyor.
İran'ın da IŞİD'in ilerleyişine karşı Şii Maliki yönetimine destek için asker gönderdiği haberleri geliyor. İran Devrim Muhafızları'nın yurtdışı operasyonlarında kullandığı yaklaşık 500 kişilik birliğin, IŞİD'in elindeki Tıkrit'e doğru ilerlediği gelen bilgiler arasında.

NECEF VE KERBELA DA HEDEF...

Iraklı Şiiler'in de IŞİD'e karşı örgütlenmesi bekleniyor. Irak'taki Şiiler'in en yüksek dini otoritesi Ayetullah Ali Sistani adına yayımlanan fetvada, "Eli silah tutan herkes terörizme karşı kutsal savaşta yer alsın. Bu savaşta ölenler şehittir. Irak ordusu da cesur olmalıdır. Kutsal topraklarınızı korumak için silahlanın" denildi.
IŞİD ise 3 koldan Bağdat'a ilerleyişini sürdürüyor. Örgüt, önceki gün de Bağdat'ın 150 kilometre kuzeyindeki Samara kentine saldırdı. IŞİD militanlarının kenti teslim etmelerini istediği Irak ordusuna, El Askeri Camisi'ne zarar vermeyecekleri yönünde söz verdiği öğrenildi. Irak ordusunun bu teklifi reddettiği bildirildi. Militanların bir yandan da Şiiler için kutsal olan Necef ve Kerbela'ya ilerlediği haberleri geliyor.

BİR KOLDA İRAN SINIRINA GİDİYOR

Peşmerge güçlerinin Kerkük'e yığınağı sürüyor. IŞİD militanları, Kerkük'e 10 kilometre mesafede peşmergelerle karşı karşıya bulunuyor.
IŞİD militanları bir yandan da İran sınırındaki Diyala vilayetine yöneldi. Bölgede Sünni, Şii ve Kürt nüfus da bulunuyor. Kürtler'in, İran sınırına en yakın Saidiyye ve Celula kentlerine çekildiği öğrenildi. Bu arada IŞİD'in bu bölgeleri ele geçirdiği de ileri sürüldü, ancak daha sonra peşmergelerin kentte kontrolü sağladığı açıklandı.
IŞİD, Bağdat'a 50, İran'a ise 93 km uzaklıktaki Bakuba kentine de ilerliyor. Militanlar, Bağdat'ın 90 kilometre kuzeyindeki Muktediye kentine saldıracaklarını duyurdu. İngiliz Guardian gazetesine göre, Bağdat'ta büyük panik yaşayan halk, gıda stoğu yapmaya başladı.

SADDAM'IN KIZI: BABAMIN SAVAŞÇILARI DEVRİM BAŞLATTI
Irak'ın idam edilen eski lideri Saddam Hüseyin'in Ürdün'ün başkenti Amman'da yaşayan kızı Rağd Hüseyin, Irak'ta yaşananları ve IŞİD'in ilerleyişini "halk devrimi" olarak nitelendirdi. Arap dünyasının saygın gazetelerinden Kuds el Arabi'ye konuşan Rağd Hüseyin, babası Saddam Hüseyin'e sadık savaşçıların, aşiretlerle işbirliği içinde Şii Nuri el Maliki'ye karşı devrim başlattığını iddia etti. Saddam'ın sağ kolu İzzet İbrahim el Duri'den "Amca" diye söz eden Rağd Hüseyin, "İzzet Amcam da kendisine bağlı savaşçılarla birlikte mücadele ediyor. Yaşananlar nedeniyle çok mutluyum" dedi. Yakında Bağdat'a dönmeyi umduğunu da söyleyen Rağd Hüseyin, babasının memleketi Tıkrit'in Maliki güçlerinden alınmasının da kendisini özellikle sevindirdiğini kaydetti.

BAŞKENTİ KORUMAK İÇİN GÖNÜLLÜ ORDUSU
Bağdat'ta IŞİD'e karşı savaşmak için gönüllüler adeta birbiriyle yarışıyor. Maliki yönetimi ise başkenti korumak için Bağdat'ın çevresine asker yığmaya başladıklarını duyurdu. ABD'nin de Bağdat'taki vatandaşlarını tahliye etmeye başladığı bildirildi. IŞİD militanları Samara'daki Şiilerin kutsal mekânı el Askeri Camisi'ne de ilerliyor. Caminin önemi ise 2006'da patlak veren Şii-Sunni savaşının bu camiye yapılan saldırı sonucu çıkmış olması. Şii gençler camiyi korumak için seferber oldu. Öte yandan Irak ordusunun Diyala'da yaptığı operasyonlarda 18 IŞİD militanı öldürüldü. Musul, Tikrit, Anbar ve Felluce kentlerini alan örgüt militanları, Kerkük'e 10 kilometre mesafede peşmergelerle karşı karşıya mevzilenmiş durumda. Kentte 30 bin kadar peşmerge güvenliği sağlamak için eli tetikte
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 koldan Bağdat'a ilerliyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN