Türkmenler tedirgin

Türkmen Cephesi: Merkezi Irak ordusu, peşmerge tarafından çekilmeye zorlandı. Telafer'de durum kritik. Bu plan Kürt bölgesi haritasını genişletmenin bir parçası

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Türkmenler, Kerkük'teki peşmerge varlığından rahatsız. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşed Salihi, Kerkük'ün güvenliğinin sadece peşmerge tarafından sağlanmasından yana olmadıklarını belirterek "Bu durumu tasvip etmiyoruz. Kerkük'ün güvenliğinin sadece peşmerge tarafından sağlanmasından yana değiliz" diye konuştu.

'PEŞMERGE YAĞMALIYOR'
Merkezi ordu birliklerinin bir kısmı kaçarken, bir kısmının da peşmerge tarafından çekilmeye zorladığını iddia eden Salihi, "Peşmerge, bu zor günde orduya destek vermesi gerekirken karargahlarına girerek onları silahsızlandırdı. Daha sonra, askeri birimleri yağmaladı. 12. Tümen Komutanlığı'nın içini tamamen boşalttılar. Kerkük ve Tuzhurmatu ilçesi oldu bittiye getirildi. Bu tür yaklaşımlar, anlaşmazlıkları daha da derinleştirecektir" şeklinde konuştu. Telafer'de de durumun kritik olduğunu belirten Salihi, "Peşmerge güçleri, ilçenin kontorlünü ele almak istiyor ve Telafer'in güvenliğini korumak için silahlarını teslim etmeleri gerektiğini belirtiyor. Bu tutum da güvenilir değil. Bu, Kürt bölgesi haritasını genişletme planının bir parçasıdır. Tamamı Türkmenler'den oluşan Telafer'in, Telaferliler tarafından korunmasına çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenler tedirgin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN