Davutoğlu'ndan sürpriz görüşme

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi ile görüştü.

Giriş Tarihi: 16.6.2014 15:56 Güncelleme Tarihi: 16.6.2014 17:05
Bakan Davutoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Az önce Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi ile görüştüm. Telafer başta olmak üzere Kerkük ve Irak'taki son durumu değerlendirdik. Türkmen kardeşlerimizin güvenliği için tüm muhataplarımızla temaslarımız sürüyor" dedi.


ONLAR DA SİLAHLANMAYA BAŞLADI

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Musul'u ve Telafer'i ele geçirmesinden sonra Kerkük'teki bazı Türkmenler, güvenliklerini sağlamak için silahlanmaya başladı.

Türkmenlerin yaşadığı tedirginlik, bugün düzenlenen basın toplantısında da kendini gösterdi. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Lideri Erşed Salihi'nin üzerindeki çelik yelekle katıldığı toplantıya partililer de ellerindeki silahlarla hazır bulundu.

"SİLAHLANMAK ZORUNDAYIZ"

Salihi, yaptığı açıklamada ülkedeki tüm tarafların silahlandığına dikkati çekerek, "Türkmenlerin de kendilerini korumak için silahlanma hakları vardır. Bölgemizi ve halkımızı korumak için bunu yapmak zorundayız" dedi.

Türkmen nüfusun yaşadığı Telafer'in, IŞİD'in eline geçmesinden sonra endişelerinin arttığını ifade eden Salihi, bir mezhep savaşına doğru gidildiğini savunarak, biran önce gereken tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Yaşanan gelişmelerden hiçbir tarafın kazançlı çıkmayacağını dile getiren Salihi, Irak halkının zarar gördüğü olaylarda en olumsuz etkilenen kesimin Türkmenler olduğunu ifade etti. Salihi, IŞİD militanlarının girdiği Telafer'de binlerce Türkmenin kaçarak Musul ve Sincar'a sığındığını, bölgede büyük bir insani dram yaşandığını aktardı.

Salihi, IŞİD ve peşmege güçlerinin fırsatı değerlendirerek sorunlu bölgelere girdiğine değinerek, "Bu olumsuz gelişmeleri fırsat bilenler Kerkük, Telafer, Bakuba ve Tuzhurmatu bölgelerini bir oldu bittiye getirerek ele geçirmek istiyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan sürpriz görüşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN