Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Rehine değiller alıkonuluyorlar'

Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, IŞİD militanları tarafından alıkonulan 49 vatandaşın durumuyla ilgili "Haber ve bilgileri alıyoruz. Rehine değil, alıkonuluyorlar. Sağlık ve güvenlikleri iyi" dedi

Giriş Tarihi: 16.6.2014
Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Musul'da IŞİD militanları tarafından alıkonulan 49 vatandaşın durumuyla ilgili dünden bu yana gelişme olmadığını belirterek, "Vatandaşlarımızın sağlıkları yerinde, güvenliğiyle ilgili hiçbir problem yok. Vatandaşlarımızla ilgili haber ve bilgileri almaya devam ediyoruz dedi. Koru, ABD ile operasyonla ilgili temasın olmadığını söyledi. Koru, Bakanlık'ta düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Irak'taki son gelişmeleri değerlendirdi. Musul'da IŞİD militanları tarafından alıkonulan 49 vatandaşın durumuyla ilgili dünden bu yana gelişme olmadığını bildirdi. Koru, "Vatandaşlarımızın güvenliğiyle ilgili hiçbir problem yok. Vatandaşlarımızla ilgili haber ve bilgileri almaya devam ediyoruz" dedi. Koru, 49 vatandaşın rehine olmadıklarını alıkonulduklarını belirterek, bir alma operasyonu olmayacağını serbest bırakılmalarını beklediklerini söyledi. Gazetecilerin, "Alıkonulma 1 hafta mı 1 yıl mı sürecek, ne zamana kadar serbest bırakılmaları beklenecek" sorusuna, "Tüm bunların hepsi değerlendiriliyor" yanıtını verdi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Koru şunları kaydetti:

BAĞDAT RİSKLİ BİR BÖLGE ŞU AN İTİBARIYLA:
Bağdat'ta IŞID'in hakimiyeti söz konusu değil ama çevresi IŞİD' tarafından kuşatılmış durumda ama bu tehdit olduğu için biz vatandaşlarımızı uyarıyoruz.

SAĞLIKLIKLARI YERİNDE GÜVENLİKLERİYLE İLGİLİ SORUN YOK:
Oradaki vatandaşlarımızın güvenlikleriyle ilgili sorun yok. Sağlıkları yerinde. Kendilerine baskı yok. Her şeylerinden haberimiz var. Her an serbest bırakılmalarını bekliyoruz.

REHİN DEĞİLER ALIKONULDULAR:
Biz 49 insanımızın rehin alındığını düşünmüyoruz. Çünkü bu yönde bir girişim yok. Rehin alma olsa karşılığında bir şey istenir, pazarlık olur. Bunun adı alıkonmadır.

ABD İLE OPERASYONLA İLGİLİ BİR TEMASIMIZ YOK:
Tüm komşu ve bölge ülkeleri, batı ülkeleri ve yakın ilişki içinde olduğumuz ülkelerle yakın temas halindeyiz ama operasyonlarla ilgili bir temasımız yok.

IRAK'TAN TÜRKİYE'YE KAÇIŞ YOK:
THY'nin Irak-Türkiye arasında haftada 40-50 uçuşu var. Gidişler ve gelişler her zaman oluyor. Iraktan Türkiye'ye kaçış diye bir durum hayal etmeyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rehine değiller alıkonuluyorlar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN