Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Albay Öz'ün yargılanmasına devam edildi

Giriş Tarihi: 17.6.2014 15:45

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e suikast hazırlığı konusunda istihbari bilgiye ulaşmasına rağmen yasal işlemleri başlatmayarak görevini ihmal ettiği ileri sürülen dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasına devam edildi.

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Albay Öz katılmadı. Öz'ün avukatı Ali Sürmen ile müdahiller Rahil, Delal, Sera, Arat ve Hasrof Dink'in yanı sıra Dink ailesi avukatı Hakan Bakırcıoğlu, duruşmada hazır bulundu.

Son Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararıyla tayini çıktığı için Hrant Dink cinayetine ilişkin duruşmaya son kez katılan Mahkeme Heyeti Başkanı Kemal Alver, Dink cinayetiyle ilgili Albay Öz ve arkadaşlarının yargılandığı Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesindeki dava dosyasının temyiz incelemesinin sonucunun Yargıtay'dan döndüğüne dair bir bilginin kendilerine ulaşmadığını bildirdi.

Mahkeme heyeti, söz konusu dosyanın temyiz incelemesinin sonucunun beklenmesi için duruşmayı erteledi.

Olayın geçmişi

Dink cinayetine ilişkin, dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve 7 asker hakkında Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde "görevi ihmal ve evrakta sahtecilik" suçlamasıyla dava açılmıştı.

Bu dava sürerken, Adalet Bakanlığının incelemesi sonucu Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinde de Ali Öz'e aynı suçtan ikinci bir dava açıldı ancak mahkeme, aynı suçtan iki dava olamayacağı gerekçesiyle davayı reddetmişti. Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi ise Albay Ali Öz ve Yüzbaşı Metin Yıldız'a 6 ay, diğer 4 askere ise 4'er ay hapis cezası vermişti.

Dink ailesinin avukatlarının başvurusu üzerine Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını görüşen Yargıtay, davaların Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmesi gerektiği halde davanın Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesince reddedilmesinin usule aykırı olduğunu belirterek, bu mahkemenin kararını bozmuştu. Bu karar üzerine Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasına başlanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Albay Öz'ün yargılanmasına devam edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN