Çatı Aday İhsanoğlu

CHP ve MHP beklenen 'çatı aday'ı açıkladı: Ekmeleddin İhsanoğlu. Kılıçdaroğlu ismi kendilerinin önerdiğini söylerken kulislerde, Büyükerşen'i kabul etmeyen MHP'nin adayı belirlediği konuşuldu

CHP ve MHP, merakla beklenen çatı adayını belirledi. CHP ve MHP'nin çatı adayı İslam İşbirliği Teşkilatı eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. İhsanoğlu'nun adaylığı CHP teşkilatında şaşkınlıkla karşılandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün önce 25-30 kadar PM üyesini parti genel merkezinde topladı. İsmi Bahçeli görüşmesinin ardından açıklayacağını dile getirdi. Daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi TBMM'deki makamında ziyaret etti. 35 dakika süren görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ve Bahçeli 'çatı aday'la ilgili ortak açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, İhsanoğlu ismini "Herkesin kabul edebileceği, üzerinde uzlaşabileceği, saygınlığı olan, temizliği, dürüstlüğü olan, bilgisi, birikimi, zarafetiyle herkese örnek olacak bir ismi Sayın Genel Başkan'a sundum. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu Bey. Şunu ifade edeyim; demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Büyük bir uzlaşmayı sağlamaya çalışıyoruz" şeklinde açıkladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Kılıçdaroğlu'nun önerdiği isimle ilgili 'hayırlı bir adım atıldığı' ifadesini kullanarak "Sayın Kılıçdaroğlu, MHP'ye Türkiye'nin yetiştirdiği değerli bir evladını, diplomat, bürokrat İhsanoğlu'nu önermişlerdir" dedi. "Bu öneri milletimiz için çok hayırlıdır. MHP de bu isim üzerinde bütünleşecek. Bu isim etrafında çalışacağımızı açıkça belirtmek istiyorum" diyen Bahçeli, "Bu durumda çatı aday kendisi mi oluyor?" sorusunu, "Artık çatısı, penceresi kalmadı" diye yanıtladı.

MHP BÜYÜKERŞEN'İ İSTEMEDİ
Kulislerde, İhsanoğlu önerisinin aslında MHP'den geldiği belirtiliyor. Edinilen bilgiye göre iki parti arasında 10 gündür kurmaylar aracılığıyla yürütülen temaslarda CHP, belirlediği isimleri MHP'ye ileterek, fikir aldı. CHP'nin öne çıkardığı aday, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen oldu. Ancak bu isim MHP'de kabul görmedi. İhsanoğlu isminin ilk olarak MHP kanadından geldiği, CHP'nin de sıcak yaklaştığı öğrenildi. CHP'ye, "İsmi siz getirmiş olun" mesajı iletildi. Bunun üzerine CHP heyeti İhsanoğlu'nun ismiyle geldi.

DARBEYE 'DARBE' DİYEMEDİ
İhsanoğlu ismini Türkiye ise Mısır'da Muhammed Mursi yönetiminin askeri darbeyle devrilmesi sonrası tanıdı. Daha önce AK Parti iktidarıyla yakın çalışmalar yürüten İhsanoğlu'nun hükümetle arası Mısır'daki darbeyle birlikte açıldı. Mısır'da askerin iktidarı ele almasını 'darbe' olarak nitelendiremeyen ve gelişmelere sessiz kalmayı tercih eden İhsanoğlu'na AK Parti'den sert eleştiriler gelmişti.

"TEVECÜHÜNÜZ"
Adaylığının ilanının ardından açıklama yapan Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, "Bu uzlaşmanın odak noktasında olmak büyük bir teveccühün eseridir. CHP ve MHP'nin bu konudaki ortak kararını saygı ve teşekkür ile karşılıyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çatı Aday İhsanoğlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN