Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çatı aday çatlağı

MHP ile birlikte belirlenen 'çatı aday' CHP'de çatlağa yol açtı. Ulusalcı ve Baykalcı bazı vekiller CHP grup toplantısına katılmazken, Baykal'ın aralarında bulunduğu 15 vekil ayrıca toplandı

Giriş Tarihi: 18.6.2014
CHP ve MHP'nin, Cumhurbaşkanlığı seçimi için Ekmeleddin İhsanoğlu'nu 'çatı aday' olarak belirlemesi CHP'yi böldü. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun partinin yetkili organı Parti Meclisi'nde İhsanoğlu konusunda onay almaması parti içinde tartışmaya yol açarken, ulusalcı ve Baykalcı isimler dünkü Meclis Grup toplantısına katılmadı. Deniz Baykal etrafından toplanan 15 milletvekili, grup toplantısının yapıldığı saatlerde biraraya gelerek İhsanoğlu'nun adaylığını değerlendirdi. Yaklaşık iki saat süren toplantıya Nur Serter, Hüseyin Aygün ve Süheyl Batum'un da katıldığı öğrenildi.

'ADAYA PARTİ ONAYI YOK'
CHP'de çatı aday tepkilerinin odağında, Kılıçdaroğlu'nun, çatı adayla ilgili kararını Parti Meclisi'nde (PM) onaylatmaması oluşturuyor. Eski genel başkan yardımcısı Adnan Keskin, "CHP'de genel başkanının yetkileri belirlenmiştir. Parti adına bir cumhurbaşkanı adayı öneriliyorsa, CHP'nin Parti Meclisi'nde bu işin konuşulup, tartışılıp, ondan sonra karara bağlanması gerekiyor. Başka hukuki yorumları doğru bulmuyorum" dedi. Keskin, "Milletvekili adayı seçiminde PM yetkili, belediye başkanı adayı belirlenmesinde PM yetkili ama daha önemli konumdaki cumhurbaşkanı adayı belirlemesiyle ilgili PM'nin yetkisinin yok görülmesi bence tamamıyla tüzüğe ters bir yorumdur" eleştirisinde bulundu. CHP PM'nin 23 Haziran'da toplanması bekleniyor. Toplantıda, CHP liderine, çatı adayın belirlenmesi süreci, PM'den onay alınmaması eleştirilerinin yöneltileceği kaydediliyor.

CİHANER: YENİ ADAY SEÇMEK İÇİN ÇOK GEÇ DEĞİL
CHP'li vekil İlhan Cihaner, CHP'nin İhsanoğlu ismini seçmesini eleştirerek, adayını belirleme sürecinin de 'demokratik olmadığını' kaydetti. Cihaner yaptığı açıklamada şu uyarıyı yaptı: "Parti üyelerinin, delegelerin, yönetim birimlerinin, PM'nin ve MYK'nın açık, demokratik ve eşit söz hakkıyla belirleyeceği bir aday için hala çok geç değildir. Aksi takdirde parti emekçileri yeterince mobilize edilemeyecek, blok oy kaymaları ve en önemlisi de Gezi/Haziran direnişi ile ortaya çıkan genç siyasallaşma kaybedilecektir."

KILIÇDAROĞLU'NDAN 'NEŞET ERTAŞ'LI SAVUNMA
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinde sert tepkilere neden olan çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nu partisinin grup toplantısında "Ekmel Bey, Yozgat'ın bozlağı, bozkırın tezenesi gibidir. Neşet Ertaş gibi. Bunun tezenesi elinde kalem" sözleriyle savundu. Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında "Önyargıları bir yana bırakma" çağrısı yaparken şöyle konuştu: "Biz parti lideri değil, Cumhurbaşkanı seçiyoruz. Evet birden fazla aday vardı. Bir devlet adamı, bilgi birikimi olan saygınlığı olan bir aday üzerinde uzlaşmayı sağladık. Ekmeleddin İhsanoğlu, hayırlı olsun. Biz hiçbir zaman cumhuriyetin değerleriyle çatışan, halkının değerleriyle çatışan birini ne önerdik, ne de aklımızın köşesinden geçti. 57 ülkeyi yöneten birisini biz seçtik." İhsanoğlu'nu "Sabah akşam başbakana müdahale etmeyecek, halktan birisi olacak, rahat konuşacak, son derece saygın, kibar, beyefendi, noterlik görevini yapmayacak, anayasaya sahip çıkacak, kadın erkek eşitliğine sahip çıkacak" diye tanımlayan Kılıçdaroğlu, vekillere "Bozkırın tezenesini sizlere emanet ediyorum" diye seslendi.

İHSANOĞLU' NA CHP VE MHP'DEN ORTAK KAMPANYA!
CHP ve MHP'nin 'çatı aday'olarak üzerinde uzlaştığı Ekmeleddin İhsanoğlu için her iki siyasi parti ortak kampanya yürütecek. CHP ve MHP kurmayları bir araya gelerek önümüzdeki 1.5 ayda birlikte çalışacak ortak kadroyu oluşturacak. Liderler seçim kampanyasında aktif olarak rol almayacak ancak bazı kilit illerdeki mitinglerde ve çalışmalarda İhsanoğlu ile birlikte görüntü verecek. Temmuz ayı boyunca gerçekleştirilecek mitinglerde ise çatı aday İhsanoğlu'na CHP ve MHP'nin kuracağı ortak kadro yardımcı olacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak liderlerin İhsanoğlu ile birlikte meydanlara çıkıp çıkmayacağı sorusuna 'sanmıyorum' karşılığını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çatı aday çatlağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN