Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Böcekçiler casus'

Giriş Tarihi: 19.6.2014

ABD'de bulunan İçişleri Bakanı Efkan Ala: Başbakan'ın ofisine dinleme cihazı yerleştirmek casusluktur. Bu organizasyonu yapanlar baştan beri belli. Nereye kadar gidiyor, arkalarında kim var ortaya çıkacak

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan "böcek" operasyonuyla ilgili olarak, "Bir ülkede başbakanın ofisine bu tür cihazları yerleştirmek tabii ciddi bir casusluk olayıdır. Kimlere o bilgiler aktarılmıştır, kimler için çalışılmıştır, kimler organize etmiştir, arkasında ne var, önünde ne var? Bunlar da ayrıca çalışılmaktadır" dedi. Washington'daki temasları kapsamında ABD Adalet Bakanı Eric Holder, İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson ve ABD Başkanı Barack Obama'nın İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco ile bir araya geldiğini ve Kongre'de de görüşmelerde bulunacağını belirten Ala, Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgede, dünyayı etkileyen önemli gelişmeler olduğuna işaret ederek, "Bu gelişmelerin bütün dünyadaki yansımasının çoğu burada da oluyor ve Türkiye ile ABD'yi çok yakından ilgilendiren gelişmeleri birlikte değerlendirmek zorunluluk arz ediyor" ifadesini kullandı.

IŞİD'E KARŞI İŞBİRLİĞİ...

Görüşmelerinde IŞİD terör örgütünün yaydığı tehdidin gündeme gelip gelmediğine yönelik soru üzerine Ala, Türkiye'nin bölgeyi daha iyi bildiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Elbette birbirimizle paylaşacağımız bilgiler, birbirimize yapacağımız katkılar var. Bu zaviyeden bakıldığından 2 önemli ülke olarak Türkiye ve Amerika'nın birlikte hareket etmesi gereken çok sayıda konu var. Her 2 ülkenin de kendi ortak çıkarlarını belirleyerek, işbirliği yapma konusunda herhangi bir tereddüt yok."

'ORGANİZATÖRLER BELLİ'
İçişleri Bakanı Ala, Başbakan Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan "böcek" operasyonuna yönelik soru üzerine de konunun daha önce kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlatarak, şunları ifade etti: "Bu çok ciddi, vahim bir hadiseydi ve ondan beri hem idari yönden hem de teknolojik bütün araştırmalar, değerlendirmeler, incelemeler müfettişlerce yapıldı. Sonra adli makamlara gönderildi ve adli makamlarla kendi soruşturmalarını, kendi değerlendirmelerini yaptıktan sonra kararlarını verdiler ve bu sonuç ortaya çıktı. Bir ülkede başbakanın ofisine bu tür cihazları yerleştirmek tabii ciddi bir casusluk olayıdır. Kimlere o bilgiler aktarılmıştır, kimler için çalışılmıştır, arkasında ne var, ayrıca çalışılmaktadır." Bakan Efkan Ala, "Böcekleri yerleştirenlerin, bu organizasyonu yapanların, başından bu yana belli olduğunu" belirterek, "Ama arkalarında kim var, nereye kadar gidiyor, kimlerle paylaşıldı, bütün bunlar sorgulama, yargılama bitinceye kadar elde edilecek bilgilerle desteklenecektir ve sonucu yargı verecektir" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Böcekçiler casus'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN