Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evren kararı anlamadı

Giriş Tarihi: 19.6.2014 10:17

Kenan Evren’in damadı Erkan Gürvit, kararı aldıkları anı anlattı: Kararı anlamadı. Algılasa çok üzülürdü. Algısı açıkken, ‘Biz niye bu duruma geldik’ diye serzenişte bulunuyordu.

12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın müebbet hapse mahkûm oldukları davadan sonra gözler artık sonraki gelişmelere çevrildi. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in damadı Erkan Gürvit, GATA'da yatan ve sağlık durumunun iyi olmadığını söylediği Evren'in yakında 98 yaşına gireceğine dikkati çekerek, "Kararı anlamadı. Algılasa çok üzülürdü. Algısı açıkken, 'Niye bu duruma geldik' diye serzenişte bulunuyordu. Davanın hukuksuz olduğuna inanıyordu. Halkoyuyla anayasanın kabul edildiğini söylüyordu. Hukuk herkese lazım olur. Darbe ne kadar kötüyse hukuksuzluk da o kadar kötüdür" dedi.

Evren'in en yakınındaki isim olan damadı Gürvit, zaten birçok şeyi algılayamayan Evren'in kararı da algılayamadığını ve bu nedenle yorum yapamadığını söyledi.

Kararı anlamayan Evren'in dava konusunda ise tepkili olduğu öğrenildi. Gürvit, bir dönem için Evren için sıkça söylenen "Hukuk herkese lazım olur" sözünü de anımsatarak, "Sağlık durumu iyi değil. Biz hocalarla, avukatlarla konuştuk. Bu dava açılamaz. Evren ve Şahinkaya, mevcut sistemi kuran irade. Darbe ne kadar kötüyse hukuksuzluk da o kadar kötüdür" yorumunu yaptı.


TEŞEKKÜR ETTİ

Evren'in kararı kendisine söyleyen avukatı Bülent Acar'ın dediklerini de anlamadığı ve "Konferansa mı katıldınız?" sorusunu yönelttiği, daha iyi durumda olduğu belirtilen Şahinkaya'nın ise, "Teşekkür ederim, siz görevinizi yaptınız" değerlendirmesinde bulunduğu bildirildi.
İki sanığın avukatı Bülent Acar, bu kişilerin darbe yapıp yapmadığına değil hukuka dikkat etmek gerektiğini belirtti. Acar, "Hukuken bu kişiler, doğru da gelse yanlış da irite de etse Türkiye'deki hukuken en yüksek teminata sahip kişilerdir" yorumunu yaptı.

Kaynak: Milliyet
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evren kararı anlamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN