Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak Kriz Masası'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı Irak Kriz Masası, AFAD tarafından bölgeye gönderilen 20 bin kişilik insani yardım malzemesinin Sincar bölgesine sığınan Telaferli soydaşlara dağıtımına dün başlandığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 19.6.2014 15:14
Dışişleri Bakanlığı Irak Kriz Masası'ndan yapılan açıklamada, Irak'ın büyük bölümünü etkileyen şiddet olayları devam ettiğine dikkat çekilerek, "Musul, Kerkük, Selahaddin, Anbar, Diyala, Bağdat, Basra, Babil, Necef, Kerbela, Vasit, Meysan, Kadisiye, Musenna ve Dikar vilayetlerine ilişkin olarak daha önce yapılan seyahat uyarılarımız bu çerçevede geçerliliğini korumaktadır. Anılan vilayetlerde bulunan vatandaşlarımızın, can güvenlikleri bakımından, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve söz konusu bölgelere seyahat etmekten kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, başta Musul ve Telafer'de meydana gelen çatışmalar olmak üzere, yerlerinden edilen sivil halka yönelik olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) koordinasyonunda yürütülen insani yardım faaliyetlerimiz halen devam ettiği kaydedilerek şöyle denildi:

"AFAD tarafından bölgeye gönderilen 20 bin kişilik insani yardım malzemesinin Sincar bölgesine sığınan Telaferli soydaşlarımıza dağıtımına dün itibarıyla başlanmıştır. Ayrıca, Kızılay tarafından da bölgedeki soydaşlarımıza 10 bin kişilik gıda, sağlık ve barınma malzemesi yardımında bulunulması için planlamalar yapılmaktadır."

Irak'ta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan vatandaşların ülkeye en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle sürdürüldüğü vurgulanan açıklama şöyle devam etti:

"Bağdat Büyükelçiliğimiz halen Irak'ta bulunan vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde ülkemize dönebilmelerini teminen gerekli çalışmaları yürütmeye devam etmektedir. Bakanlığımızda faaliyetine devam eden ve ilgili diğer kurumlarımızın personelinin de hizmet verdiği Kriz Merkezi, Irak'taki durum ve bu ülkedeki vatandaşlarımız hakkında Bakanlığımıza iletilen tüm soru ve talepleri eldeki güncel bilgiler ışığında cevaplandırmaktadır. Konsolosluk Çağrı Merkezlerimize yapılan başvurular da eşzamanlı olarak Kriz Merkezi'ne yönlendirilmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak Kriz Masası'ndan açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN