Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak’ta yaşanan IŞİD değil sistem sorunu

Bartın Üniversitesi öğretim görevlisi Münir Kuşçuzade, bir Iraklı Türkmen. Irak’taki karışıklığa dair anlattıkları, daha önce pek duyduğumuz cinsten değil. İşte bölgenin sorunlarını en iyi bilen isimlerden birinin gözünden Irak’ta yaşananların perde arkası.

Giriş Tarihi: 19.6.2014 11:37

Abdulaziz KARAKUŞ/ Sabah.com.tr

Yrd. Doç. Dr. Münir Kuşçuzade, Irak'ın Kerkük şehrinde doğup büyüyen, 1998 yılında sorunlar içerisinde kendine bir çıkış yolu ararken Türkiye'ye gelip ilahiyat alanında doktorasını yapan bir Türkmen. Şu anda Bartın Üniversitesi'nde öğretim görevlisi. Dönem dönem Irak'a giderek gelişmeleri yakından takip ettiği gibi orada bulunan haber kaynaklarından da gün be gün bilgi alan, Arap medyasını da yakından takip eden Kuşçuzade'nin çizdiği Irak tablosu, şimdiye kadar duyduklarımızdan oldukça faklı.

BATI, İSTEDİĞİ HABERLERİ YAPTIRIYOR

Hem Türk hem de dünya medyası Musul'da yaşanan gelişmeleri sadece IŞİD üzerinden görüp değerlendirdi. Dr. Münir Kuşçuzade de bu durumdan şikâyet ederek konuşmasına başlıyor. Türkiye medyasının kopyala yapıştır tarzında çalıştığını belirten Kuşçuzade, "Batı haberleri nasıl veriyorsa Türk medyası da bu şekilde veriyor. Hâlbuki haber akışının buradan batıya doğru olması gerekiyor. Batı oyunu hangi aktör üzerinden kurmak istiyorsa onu ön plana çıkarıyor ve bizim medya da maalesef peşinden gidiyor. Bu yüzden şu anda Irak üzerine yapılan okumaların yüzde 90 yanlış ya da eksik" diyor.

IRAK'TA YAŞANAN IŞİD DEĞİL, SİSTEM SORUNU

Irak'ta yaşanan sorunun IŞİD değil, bir sistem sorunu olduğunu ifade eden Münir Kuşçuzade, IŞİD'in medyanın şişirmesinden başka bir şey olmadığı görüşünde: "IŞİD Irak'taki sorunların çok küçük bir kısmına tekabül ediyor. Mevcut adaletsiz sisteme karşı asıl direnişi örgütleyen ve yürüten grup Irak Aşiret Devrimcileri Askeri Konseyi, kısa adıyla ADAK'tır. Planlı bir şekilde doğudan, batıdan, güneyden ve kuzeyden Bağdat'a doğru yürüyen ADAK'ın tek kusuru medyayı IŞİD kadar etkili kullanamaması. Bu yürüyüş tamamen adalet ve özgürlük isteyen halk kitlesinden besleniyor. Hiçbir dış güçle bağlantısı yok. Fakat Maliki halkla çatıştığını söyleyemeyeceği için IŞİD'i ön plana çıkarıp halka uyguladığı baskıyı meşrulaştırmak istiyor. Yakında zamanda sivil protestolar düzenlenirken Maliki ciddiye almıyor, talepleri görmezden gelerek bu protestoları sert bir şekilde bastırıyordu. Şu anda Irak'ta yaşananlar halkın üzerine kurulan askeri rejimin kırılma isteğidir. Bir halk patlamasıdır."

KÜRTLER BU ZEMİNDE BAĞIMSIZLIK İLAN ETMEZLER

Irak Ordusu'nun çekildiği Kerkük'e Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Peşmerge kuvvetlerinin yerleşmesini ve bağımsız bir Kürt devletinin kurulma ihtimalini sorduğumuzda Kuşçuzade, ilginç şeyler anlatıyor: "Kürt kardeşlerimizin özerk olmalarına rağmen Maliki'den baskı görmeleri onların da sabrını taşırdı. İlk bakışta bağımsızlık ilan etmeleri için ortamın gayet müsait olduğu söylenebilir. Fakat şu aşamada bağımsızlık ilan etmeleri çok zor. Dünya buna izin vermez. Bu halk ayaklanması başarılı olur ve adaletli bir sistem kurulursa buna gerek de yok. Özerk olarak zaten birçok şeyi kendi iradesiyle yapabilen bir Kürt yönetimi, bu kaygan zeminde bağımsızlık topuna girerek kendi varlığını riske atmaz."

RÖPORTAJ VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

"DIŞ MÜDAHALE HALKIN İRADESİNE SALDIRIDIR"

Çatışmaların devam etmesi halinde dışarıdan bir müdahalenin gelip gelmeyeceğini sorduğumuz Kuşçuzade "Burada bir halk ayaklanması olduğu için dışarıdan bir müdahale söz konusu değil. İçeride bir savaş yok, Türkiye veya bir başka ülkenin mevcut yönetimin yanında yer alarak müdahale etmesi Irak halkını karşısına alması demektir. ABD zaten resmi olarak bu çatışmaların halk ile hükümet arasında olduğunu ve bir iç sorun yaşandığını belirterek müdahale etmeyeceğini açıkladı. Son zamanlarda özellikle sosyal medyada 'Türkiye'nin Musul ve Kerkük rüyası gerçekleşecek mi' tarzında yorumlar görüyorum. Ben bu olasılığı çok düşük görüyorum. Tekrar ediyorum dışarıdan bir müdahale halkın iradesine yapılmış bir müdahaledir" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak’ta yaşanan IŞİD değil sistem sorunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN