Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenlerin yaşam savaşı

IŞİD'in hedefindeki Türkmenlerin bir kısmı, var gücüyle direniyor. Evini terk eden ve insani yardıma muhtaç 150 bin kadar Türkmense Duhok, Zaho ve Erbil'de yaşam savaşı veriyor

Suriye'deki iç savaşın doğurduğu otorite boşluğundan yararlanarak güçlenen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak'ın önemli kentlerini kuşatmaya ve başkent Bağdat'ın çevresindeki çemberi daraltmaya devam ediyor. IŞİD saldırıları ve Irak ordusunun IŞİD'e karşı misillemeleri dolayısıyla yaşanan şiddet eylemlerinden en çok etkilenen kesimlerin başında ise Türkmenler geliyor. Son olarak Telafer şehrini ve Beşir köyünü işgal eden IŞİD militanları, namlularını yine Türkmenler'in yaşadığı Tuzhurmatu nahiyesine çevirdi. Silahlanan Türkmenler ise kimi bölgelerde IŞİD'e karşı direniyor.

GÖĞÜS GÖĞÜSE ÇARPIŞMA...

Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Aydın Beyatlı, "Telaferli kardeşlerimiz sokaklarda, mahallelerde göğüs göğüse çatışmaya girdi. Tarih bunu zikredecektir. Telafer, İngilizler'e karşı koyduğu tavrı, bugün aynı heyecan ve cesaretle bu teröristlere karşı da göstermiştir" dedi. IŞİD'in Musul'un ardından Türkmenler'in yaşadığı bölgeleri de işgal edeceğini tahmin ettiklerini belirten Beyatlı şöyle devam etti: "Şüphelerimiz ve korkularımız haklı çıktı. Bugün Kürtler'in, Şiiler'in, Sünniler'in ve Araplar'ın silahlı güçleri var. Şayet silahlı gücümüz olsaydı, Telafer ve Beşir'de bu kadar şehit vermezdik. Türkmen bölgelerini bu terör örgütü elini kolunu sallayarak işgal edemezdi. Artık bıçak kemiğe dayandı. Silahımızı artık elimize aldık. Diyoruz ki; 'Gelin bu silahları birbirimize karşı yöneltmeyelim. Teröre karşı yöneltelim'. Bunun için de çalışmalarımız devam ediyor. Irak'ta inşallah bu zihniyet galip gelir, huzur ve barış sağlanır." Türkmenler'in peşmerge gücüne yönelik endişelerini de dile getiren Beyatlı "Peşmerge gücü gelip 'Kerkük'ü ben koruyacağım ve hamiliğini tek başıma yapacağım' derse, bu IŞİD'den daha tehlikelidir" dedi.

SU VE GIDA İHTİYAÇLARI VAR

IŞİD'in işgal ettiği yerleşim yerlerini terk etmek zorunda kalan Türkmenler'in sayısının 150 bini bulduğu söyleniyor. Yanlarına hiçbir eşya alamayan Türkmenler Sincar ve kuzeydeki Duhok, Zaho ve Erbil gibi nispeten güvenli bölgelere sığındı. Kimileri özel araçlarıyla, kimileri kamyon kasalarında kimileri de yaya olarak IŞİD'in işgal ettiği bölgelerden kaçanlar, acilen insani yardım malzemelerine ihtiyaç duyuyor. Telafer'i terk ederek Sincar'a sığınan gruplar camilerde, okullarda, düğün salonlarında, resmi kurumların yemekhanelerinde ve açık arazilerde barınmaya çalışıyor. Türkmenler'in su, yiyecek, battaniye, ilaç ve bebek maması yardımına ihtiyacı var. Türkmen vekil Aydın Maruf da, bölgedeki insanlık dramının boyutlarını SABAH'a anlattı. Türkmenler'in peşmerge gibi düzenli bir yapıya sahip olmadığını bildiren Maruf, "Burada silahlanan Türkmenler canlarını, yuvalarını ve parti binalarımızı korumaya odaklandı. Irak içinde Türkmenler'i koruyacak ve himaye edecek herhangi bir güç de bulunmuyor. Türkmenler kendi ayakları üzerinde durmak zorunda" dedi.

TÜRKİYE'YE YARDIM ÇAĞRISI

Türkiye'yi ve uluslararası camiayı yardıma çağıran ve IŞİD'e saldıran Irak ordusunun hava bomardımanının da sivilleri etkilediğini söyleyen Maruf bölgedeki kaosun gün geçtikçe şiddetlendiğini sözlerine ekledi. "Türkiye varsa Türkmenler de vardır" ifadelerini kullanan Aydın Maruf "Türkiye tarih boyunca yanımızdaydı, şimdi yanımızda ve ileride de yanımızda yer alacak. Türkiye'den gelen manevi, siyasi ve diplomatik desteği unutmayacağız" diye konuştu.

AFAD'IN YARDIMLARI SİNCAR'A ULAŞTI
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Irak'ın Musul kentine bağlı Telafer ilçesinden kaçarak Sincar'a sığınan Türkmenler'e gönderilen yardım malzemeleri bölgeye ulaştı. Yaklaşık 80 ton gıda yardımının bulunduğu 4 TIR'daki malzemeler Türkmenlere dağıtıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenlerin yaşam savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN